نشانی مطب

تهران، سهروردی شمالی، خیابان هویزه غربی، ساختمان پزشکی 135، طبقه 3، واحد 10

شماره تماس

88747090 (021)

اختلالات چربی خون

در بین افراد مبتلا به دیابت خون، چربی خون بیش از سایر افراد مشاهده می شود. در نتیجه از جمله سفارشاتی که به بیماران دیابتی می شود این است که مراقب چربی خون خود باشند و در کنار چک قند خون خود چک چربی خون نیز داشته باشند. نکته مهم این جا می باشد که رنج نرمال چربی خون طبیعی در افراد دیابتی نسبت به سایر افراد سالم کمتر می باشد مثلا میزان  LDL یا کلسترول بد افراد دیابتی کمتر از 100 و کلسترول خون باید کمتر از 160 باشد این در حالتی است که برای افراد غیر دیابتی میزان طبیعی LDL کمتر از 130 و کلسترول کل کمتر از 200 است .  دیابت خطر بروز بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد و افزوده شدن بیماری چربی خون به آن سبب افزایش ریسک ابتلا به تصلب شرایین می شود. با توجه به مطالب فوق لازم است یک بیمار دیابتی برای پیشگیری از سکته های مغزی و قلبی علاوه بر کنترل قند خون چربی خون خود را نیز کنترل کند . درصورت بالا بودن چربی خون آن را جدی گرفته و در رفع آن تصمیم قاطع و جدی بگیرید.
نکته حائز اهمیت و قابل توجه این است که در افراد دیابتی ما شاهد اختلالات چربی خون هستیم به عنوان مثال بالا رفتن تری گلیسیرید ،کاهش کلسترول خوب خون و بالاتر از رنج رفتن کلسترول بد خون که تمامی اختلالات نام برده به دلیل کمبود هورمون انسولین می باشد. افزایش LDL خون سبب رسوب این چربی بد در رگ ها شده ( به ویژه رگ های قلب و مغز ) و سبب سکته مغزی و قلبی می گردد.

اختلالات چربی خون

درمان اختلالات چربی خون

افراد دیابتی بالاتر از سن 40 سال بهتر است با هر میزانی از کلسترول خون تحت درمان داروهای استاتینی مانند لوواستاتین ، آترواستاتین و … قرار گیرند. خوشبختانه این داروها بر خلاف ذهنیت عام از آنان دارای عوارض کبدی یا عضلانی جدی نیستند . و حتی در صورت مشاهده نادر بالا رفتن آنزیم های کبدی به میزان سه برابر می توان از دارو با دوز کمتر استفاده کرد و یا به طور موقت مصرف آن را قطع کرد. تا کنون عوارض قابل توجهی  در امتداد مصرف این داروها گزارش نشده است اما جهت اطمینان خاطر می توانید هر چند وقت یکبار در کنار چک قند خون خود آنزیم های کبدی خویش را نیز چک نمائید.

با تشکر، مدیریت سایت دکتر زمان زاده

۰ دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

Call Now Button