اهمیت کاهش وزن در افراد دیابتی

ضرورت کاهش وزن در افراد دیابتی به قدری است که می تواند در کاهش قند خون تاثیر به سزایی داشته باشد ، برای درمان دیابت دقت در انتخاب مواد غذایی که روزانه مصرف می کنید می تواند سهم بزرگی در میزان قند خون شما داشته باشد .در این مقاله بیماری دیابت نوع دوم توضیح داده خواهد شد.

شاید باور نداشته باشید اما اگر چند کیلوگرم از وزن فعلی شما کاهش یابد تأثیرات بسیار مثبتی در پایین آوردن قند چربی خون و نیز احتمال ابتلا به بیماریهای قلبی خواهد داشت .

 

چطور وزن کم کنیم ؟

برای درمان دیابت به یک متخصص غدد و متابولیسم مراجعه نمایید ، به طور کلی شما بر اساس قد وزن و میزان فعالیتی که انجام می دهید به مقدار معینی (کالری) نیاز دارید ، این میزان کالری دریافتی باید از تمامی گروه های غذایی متشکل باشد تا بتواند نیاز های کلی بدن شما را تامین نماید . اگر بدن شما بیشتر از نیاز خود کالری دریافت کند آن را به صورت چربی ذخیره خواهد کرد. و همین عامل باعث می شود تا شما دچار چاقی شوید .
چاقی عوارضی مانند دیابت، فشار خون ، قند خون بالا و .. را در پی خواهد داشت . بنابراین یکی از اقدامات اساسی در کاهش وزن، کم کردن کالری مصرفی روزانه است. البته انجام فعالیت ورزشی نیز کمک زیادی به آن می کند. اگر شما تحت مراقبت متخصص دیابت باشید و از برنامه ی غذایی مشخصی پیروی نمایید می توانید مشکلات دیابت خود را به راحتی درمان کنید .

چطور وزن خود را کاهش دهیم ؟

کاهش وزن در بعضی مواقع به تنهایی موجب درمان دیابت نوع 2 می گردد، ولی حتی اگر احتیاج به درمان دارویی نیز پیدا شود، رعایت رژیم غذایی و کاهش وزن تأثیر این داروها را بیشتر خواهد کرد.همچنین کاهش کالری روزانه حتی اگر موجب کاهش وزن نیز نشود، با کاهش دادن مقاومت بدن نسبت به انسولین و پایین آوردن قند خون بسیار مؤثر است.

چه قدر باید کاهش وزن داشته باشیم ؟

یکی از مسائل مهم قبل از دریافت برنامه غذایی برای کاهش وزن میزان اضافه وزن هر فرد است ، اضافه وزن هر شخص با دیگری متفاوت است و هر یک باید به میزان معینی وزن خود را کاهش دهد. با این حال به هر میزان که بخواهید وزن خود را کاهش دهید نباید آن را ناگهانی کاهش داده و یک رژیم سخت بگیرید. اگر به میزان کم ولی به طور منظم وزنتان را کاهش دهید، احتمال باقی ماندن در این حالت بیشتر خواهد بود. برای شروع، 2-1 کیلوگرم در ماه وزنتان را کاهش دهید. تحقیقات نشان داده اند که کاهش تنها میزان کمی از وزن در کاهش دادن میزان قند خون موثر خواهد بود.

شما می توانید با همکاری پزشکتان یک برنامه بلند مدت کاهش وزن و یک برنامه تعییر عادات غذایی تنظیم کنید تا از این طریق بتوانید وزن خود را به میزان دلخواه کاهش دهید.

دیابت نوع دوم

توصیه های ساده برای کاهش وزن در افراد دیابتی

افرادی که به بیماری های دیابت مبتلا هستند باید با

  • کاهش میزان مصرف غذا
  • مصرف کمتر شیرینی جات
  • کاهش مصرف چربی
  • مصرف منظم وعده های غذا

میزان قند خون خود را کاهش دهند و آن را به خوبی کنترل نمایند .