تنبلی تخمدان

یکی از بیماری های شایع در بین زنان جوان تنبلی تخمدان می باشد و سبب مشکلات باروری در افراد می شود. این بیماری شاید چند سال گذشته فقط در زنان با اضافه وزن رویت می شد ولی امروزه جوانان لاغر حتی در سنین پایین هم به این بیماری مبتلا می شوند. ممکن است برخی افراد ممکن است با چند روز جابجایی در عادت ماهانه و رشد چند موی زائد در چانه و یا قفسه سینه مواجه شده باشند و یا با بروز چند جوش نگرانی و دلهره کیست تخمدان را از سر گذرانده باشند افرادی که به کیست تخمدان مبتلا می شوند محیط بدنشان مردانه می شود و تخمک گذاری در محیط مردانه مختل می شود. لذا می توان گفت مهم ترین دلیل بالا رفت سطح هورمون های مردانه یا اندروژن ها در زنان، تنبلی تخمدان است. بالا رفتن سطح هورمون های مردانه در زنان باعث رشد موهای ضخیم و زائد در بخش هایی از بدن است یکی از نشانه های بالا رفتن میزان هورمون های اندروژن ، طولانی شدن زمان سیکل و عقب افتادن عادت ماهانه است. که در موارد حادتر قطع قاعدگی رخ می دهد. در این مقاله قصد داریم تا در خصوص مطالبی نظیر ذیل بپردازیم.

 • تنبلی تخمدان و بارداری
 • تشخیص تنبلی تخمدان
 • درمان قطعی تنبلی تخمدان
 • انواع تنبلی تخمدان
 • آیا درمان تنبلی تخمدان با رازیانه امکان پذیر است؟
 • آیا درمان تنبلی تخمدان با داروهای گیاهی ممکن است؟
 • آیا تنبلی تخمدان درمان قطعی دارد؟

 

تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان

تشخیص تنبلی تخمدان

برای تشخیص تنبلی تخمدان، از دو معیار مهم استفاده می شود. معیارهای اصلی و معیارهای فرعی که در زیر این موارد معرفی می شوند:

دسته اصلی :

 • بالا رفتن میزان هورمون های مردانه
 • قطع تخمک گذاری

دسته فرعی :

 • مقاومت بدن نسبت به انسولین
 • تخمک گذاری کم
 • بالا رفتن سطح LH نسبت به FSH

طی بررسی های سونوگرافی افزایش سایز تخمدان ها و بالا رفتن سطح میکروکیست هایی با سایز 5 الی 8 میلیمتر پررنگ ترین نشانه ابتلا بیمار به تنبلی تخمدان است ولی این نشانه ها به خودی خود نشان دهنده این بیماری نمی باشند و لازم است معاینات و بررسی های تشخیصی دیگری نیز انجام شود.

علائم تنبلی تخمدان

مشکلات و اختلالات تخمدان بعضا تا پایان عمر به وجود می آیند و نشانه آن در ابتدای بلوغ با آکنه و هیرسوتیسم ظاهر می شود که دلیل دیگر پیدایش این مشکلات، در سنین بالا چاقی است این نوع چاقی عموما به حالت اندروئید یا بالا رفتن سایز دور کمر نسبت به باسن ظاهر شده و در موارد حادتر موجب هیپرگلیسمی و بیماری دیابت نوع دوم می گردد.

برخی افراد ممکن است تمام این علائم را داشته باشند و برخی دیگر تنها یکی از علائم را بروز دهند.

 • تاخیر پریودها ( از چند روز حتی تا چند ماه می تواند به تعویق بیفتد)
 • پر مویی (موهای زائد)
 • افزایش وزن

عوارض تنبلی تخمدان

عوارض تنبلی تخمدان عبارتست از: افزایش میزان کلسترول خون و چربی های مضر، بروز اترواسکلروز، بالا رفتن فشار خون، بالا رفتن احتمال سکته یا انفراکتوس میوکارد می باشد.

 

یکی از بیماری های شایع در بین زنان جوان تنبلی تخمدان می باشد و سبب مشکلات باروری در افراد می شود. دکتر مهران زمان زاده بهترین متخصص غدد با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 1- 90 70 74 88 -021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

درمان تنبلی تخمدان

اگر بیمار نیاز به بارداری داشت یا خیر نوع و روش درمان اتخاذ می شود. چنانچه فردی قصد بارداری نداشته باشد و اختلالات تخمدان زیاد بود، لازم  است به منظور پیشگیری از سرطان اندومتر درمان پروژسترونی انجام می شود و با کمک قرص های جلوگیری کننده به صورت دوره ای موارد پروژسترون اصلاح خواهند شد. چنانچه نشانه های بیمار حاکی از بالا رفتن سطح اندروژن ها بود، می توان درمان مرتبط و موثری را آغاز کرد تا اختلالات مربوطه کاهش یافته و درمان شوند.

حال برای درمان به هر روشی که متخصص فرد به شما پیشنهاد می کند باید پریودها به روال عادی برگردد چون عوارض پریود نشدن به صورت طولانی مدت حتی می تواند کنسر و یا سرطان رحم باشد. بنابراین برای افراد مهم باشد که پریود شدن به روال عادی برگردد.

تخمدان پلی کیستیک (pcos) یا به اصطلاح عامیانه تنبلی تخمدان این بیماری بیشتر در افرادی است که وزن زیاد دارند. اگر این افراد وزن خود را کم کنند. تخمدان کارکرد بهتری خواهد داشت و این مشکل که در تخمدان پلی کیستیک اتفاق می افتد دور های پریود آن ها عقب می افتد و در موارد ناباروری این افراد تخمک گذاری مرتب ندارند و ممکن است خیلی دیر باردار شوند. برای درمان تنبلی تخمدان سعی کنید شیوه زندگی تان را تغییر بدهید و حتما باید ورزش را در برنامه روزانه تان قرار دهید. تغذیه تان را به سمت تغذیه سالم تر ببرید و از چربی ها و کربوهیدرات ها کمتر استفاده کنید تا وزن تان کاهش پیدا بکند. هر چقدر چربی های دور شکم فرد کمتر باشد مطمئن باشید وضعیت تخمدان ها بهتر می شود و دوره پریود های شما منظم تر می شود و به روال عادی بر می گردد. ما می توانیم با استفاده از داروها بیماری را کنترل کنیم پس خواهش می کنم از روند درمان تان خسته نشوید و روند درمان تان را طبق صلاح دید متخصص غدد ادامه دهید.

البته این افراد در زمینه ناباروری این ها بهترین پاسخ را به درمان می دهند. اگر با مصرف دارو درمان نشوند. عمل لاپاراسکوپی انجام می شود که یک عمل جراحی بسته است تا بتواند تخمک گذاری اتفاق بیفتد و بعد از انجام لاپاراسکوپی دارو داده می شود تا تخمک گذاری اتفاق افتد.

آیا بیماری تخمدان پلی کیستیک وراثتی است؟

تخمدان پلی کیستیک بیماری است که ژنتیک آن پیچیده است و ترکیبی از چندین ژن است و محیط هم در آن نقش دارد. داشتن سابقه خانوادگی و ژنتیک فرد را محکوم به این بیماری نمی کند و سابقه ژنتیک فرد را مستعد به بیماری تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک می کند و می توان با یکسری مداخلات از بروز این بیماری پیشگیری کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بهترین متخصص غدد در تهران به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

چاقی و هورمون

بیماری های تخمدان

کیست تخمدان

افزایش هورمون های مردانه در زنان