مشکلات تیروئید در بارداری

تیروئید دوران بارداری یکی از بیماری های شایع است که گریبان گیر زنان باردار می شود ، کنترل و درمان تیروئید در زمان بارداری نیاز به متخصص دیابت و متخصص غدد دارد .

بارداری که یک امر مهم در طول زندگی هر زن می باشد ، می تواند عوارض احتمالی زیادی برای مادران در بر داشته باشد و وی را دچار برخی بیماری های نادر و یا شایع نماید، هرچند ممکن است بسیاری از عوارض آن را از بین برد و یا کنترل نمود اما باید توجه داشته باشید که شناخت علاائم و بیماریهای دوران بارداری به شما کمک بزرگی در زایمان و نیز حفظ سلامت شخصیتان خواهد داشت .

اختلالات تیروئید در زمان بارداری نیز بروز خواهد کرد ، شناخت علائم و نشانه های آن بسیار مهم است  ، توصیه می شود که قبل از بارداری تست تیروئید را انجام دهید و از وضعیت خود با خبر باشید ، برای این منظور به متخصص غدد و متابولیسم مراجعه نمایید پزشک متخصص غدد علاوه بر درمان دیابت مشکلات تیروئیدی شما را بر طرف خواهد کرد.

مشکلات و اختلالات تیروئیدی در زمان باردار با کم کاری و یا پر کاری آن بروز می نماید که البته کم کاری تیروئید در این دوره شایع تر است .

%d8%aa%db%8c%d8%b1%d9%88%d8%a6%db%8c%d8%af-%d8%a8%d8%a7%d8%b1%d8%af%d8%a7%d8%b1%db%8c

کم کاری تیروئید یکی از عوارضی  است که میتواند جان مادر و فرزند را به خطر بیاندازد .در چنین حالتی مراجعه به پزشک و کنترل هورمون الزامی است .

کم کاری تیروئید در بارداری می تواند مشکلات زیادی را برای مادران در بر داشته باشد

– سقط جنین

– زایمان زودرس

– مسمومیت بارداری

– فشار خون ناشی از بارداری

– اختلالات رشد در کودک

– عوارضی مانند کاهش آهن بدن و افزایش فشار خون

– آسیب های مغزی در کودک مانند معلولیت های شناختی

از جمله ی این مشکلات است ، بنابراین باید به صورت مرتب تحت کنترل باشید و از آخرین وضعیت خود و جنین مطلع شوید برای این کار به یک متخصص مراجعه نمایید ،

متخصص غدد و متابولیسم علاوه بر تجویز دارو، به فرد باردار توصیه می کند که هر شش هفته یک بار آزمایش تیروئید بدهد تا میزان هورمون تیروئید در خون مشخص شود.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهران زمان زاده