درمان دیابت

درمان دیابت چیست ؟ آیا درمان دیابت به صورت قطعی امکان پذیر است ؟
بیماری دیابت یا همان بیماری قندی در واقع  یک اختلال متابولیکی است، افراد مبتلا به این بیماری در سوخت و ساز قند خون دچار مشکل  می شوند و این اختلالات ایجاد شده مانع انجام برخی از فعالیت های بدن به صورت صحیح می شود . معمولا درمان با مراجعه به بهترین متخصص غدد پیگیری و مراحل آن انجام می شود .به یاد داشته باشید که درمان دیابت در مراحل اولیه بسیار موفق خواهد بود و از عوارض احتمالی بعد از آن جلوگیری به عمل می آورد . شیوع بیماری دیابت در صورتی که درمان صورت نگیرد باعث آسیب های جدی به سلامت بدن فرد می شود .

چرا دیابت می گیریم؟

همان طور که می دانید قند خون گلوکز نام دارد.مولکول های حاوی قند به کمک دستگاه گوارش وارد جریان خون شده و با هورمونی به نام انسولین که از سلول های بتای جزایر لانگرهانس لوزالمعده ترشح می شود به سلول های بدن اجازه ورود می دهند ، سلول های وارد شده به خون باعث تولید انرژی مصرف یا ذخیره می شوند. در افراد مبتلا به بیماری دیابت قندی فرد دو حالت دارد ، یا انسولین مورد نیاز بدن برای وی وجود ندارد و ناکافی است و یا اینکه سلول ها نسبت به انسولین مقاومت نشان می دهند.

عملکرد طبیعی اجزا بدن چگونه است ؟

دیابت یک بیماری است که چگونگی استفاده بدن از غذا برای تامین انرژی ، را تحت تاثیر قرار می دهد ، برای درک آسان تر این موضوع ، دانستن اینکه چگونه بدن – در صورتی که فرد مبتلا به دیابت نیست – غذا را به منبع انرژی تبدیل می کند کمک کننده است .

 • زمانی که فرد غذا می خورد در بدن تبدیل به گلوکز می شود.گلوکز نوعی قند است که منبع اصلی انرژی بدن محسوب می شود ( مانند بنزین برای ماشین ).
 • گلوکز (قند ) جذب شده وارد جریان خون می شود و مقدار قندخون شروع به افزایش می کند .
 • زمانی که گلوکز خون افزایش می یابد، بدن سیگنالی ( پیام عصبی ) را به پانکراس ارسال می کند و پانکراس (لوزالمعده ) را به پانکراس ارسال می کند و پانکراس (لوزاالمعده ) هورمونی به نام انسولین آزاد می کند .
 • انسولین به گلوکز (قند ) اجازه می دهد که وارد سلول های بدن شود. انسولین به مکانی در دیواره سلولی به نام (گیرنده انسولین ) متصل می شود .در واقع مانند کلیه عمل می کند راه ورودی به سلول را باز می کند در نتیجه قند می تواند از جریان خون وارد سلول شود و برای تامین انرژی مورد استفاده قرار گیرد.
 • مقداری گلوکز (قند ) برای استفاده های بعدی در کبد و بافت عضلات ذخیره می گردد.

تنظیم گلولز (قند ) خون

سطح گلوکز خون هر فرد ، می تواند در طول روز بالا و پایین برود و همچنین بعد از مصرف غذا افزایش یابد سپس زمانی که بدن گلوکز حاصل از غذا را مصرف کند دوباره کاهش می یابد.کبد و پانکراس این تغییرات را تنظیم می کند :

 • زمانی که گلوکز خون شروع به افزایش می کند: پانکراس این افزایش گلوکز خون را حس می کند و با تولید و آزاد سازی انسولین به جریان خون ، برای کمک به حرکت گلوکز به درون سلول – جایی که به عنوان انرژی مورد استفاده قرار می گیرد – پاسخ می دهد .
 • زمانی که گلوکز خون شما کاهش می یابد – کبد این کاهش را حس می کند و با آزاد سازی گلوکز به جریان خون پاسخ می دهد.
 • زمانی که گلوکز خون شما کاهش می یابد : کبد این کاهش را حس می کند و با آزاد سازی گلوکز به جریان خون پاسخ می دهد .

تذکر

در صورت مشاهده علائم شایع این بیماری ، برای درمان دیابت حتما به متخصص غدد و متابولیسم مراجعه نمایید.

البته با کمک متخصص غدد و مصرف  دارو می توان این بیماری را کنترل نمود زیرا درمان دیابت یک  درمان اصولی و تخصصی است که به کمک متخصص غدد و متابولیسم سهل می گردد .دقت داشته باشید که  بالا بودن قند خون و عدم کنترل آن در دراز مدت می تواند در همه ی اندام های بدن از جمله چشم ، کلیه ، قلب و عروق خونی ایجاد اختلال نماید.
امروزه دیابت جزو بیماری های شایع است که بسیاری از بیماران با آن دست و پنجه نرم می کنند، طبق آمار احتمالی حدود ۱۵۰ میلیون نفر در جهان دیابت دارند ، همانطور که بیان شد بیماری دیابت زمانی به سراغ شما می آید که در بدن شما به اندازه کافی انسولین تولید نشود  و یا اینکه نتواند از انسولین تولیدشده در بدن استفاده لازم را ببرد.
وجود انسولین به  قدری اهمیت دارد که بدن شما بدون انسولین نمی تواند انرژی مورد نیاز را از مواد غذایی مصرف شده به دست آورد در نهایت شما با علائمی از ناتوانی جسمی همراه خواهید شد.معمولا میزان مصرف و نحوه ی مصرف انسولین توسط متخصص غدد به شما آموزش داده خواهد شد .

علایم بیماری دیابت

تمایل به نوشیدن آب و داشتن عطش
احساس پرخوری
پر ادراری
تار شدن دید و داشتن سردرد های طولانی
احساس خستگی توام با خواب آلودگی
طولانی شدن طول درمان برای زخم های ایجاد شده بر روی پوست

انواع دیابت

پیشگیری از دیابت

پیشگیری از دیابت

به طور کلی دو نوع دیابت داریم :

دیابت نوع 1

این دیابت به دیابت جوانی و وابسته به انسولین نیز معروف است . در این نوع از دیابت پانکراس هیچ گونه انسولینی ترشح نمی کند یا مقدار ترشح آن در بدن بسیار کم خواهد بود. در این نوع گلوکز به جای تبدیل شدن به انرژی به خون برگشته و سبب اختلال در بدن می شود . علت اصلی این نوع از دیابت هنوز به طور قطع مشخص نشده است اما  عامل وراثتی و ژنتیکی  از جمله عوامل تاثیر گذار هستند. این نوع از دیابت بیشتر در بین کودکان و نوجوانان مشاهده می شود. دیابت نوع یک با تزریق انسولین کنترل و همراه می باشد.

پیشگیری از دیابت نوع 1

دیابت نوع یک قابل پیشگیری نیست . افراد دیابتی نوع 1 باید با کنترل منظم قند خون خود و همچنین با داشتن شیوه زندگی صحیح اعم از تغذیه ، ورزش ، مدیریت محیطی و … از ابتلا به عوارض دیابت پیشگیری کنند . با کنترل منظم قند خون خود و همچنین اندازه گیری هموگلوبین A1C  خون  ( آزمایشی که قند خون را در 2 تا 3 ماه گذشته ارزیابی می کند ) میزان قند خون خود را در حد نرمال نگه دارند.

علائم دیابت نوع 1

این نوع دیابت می تواند با علائم زیر همراه باشد  :

1- احساس تشنگی شدید

2- احساس خشکی شدید در  دهان و ادرار پی در پی
3- کاهش وزن غیرعادی، خستگی و بی حالی
4- افزایش اشتها و گرسنگی بیش از حد
5- اختلال در دید (تار شدن دید)
6- بروز مشکلات پوستی  مانند خشکی پوست، عفونت های قارچی و باکتریایی (البته این مورد در خانم ها شایع تر است )

در صورت عدم کنترل قندخون علائم زیر بروز می نماید :

از دست دادن هوشیاری به صورت کامل و یا ناقص
داشتن حس سوزن سوزن در پاها و یا بی حسی در آن ب
کتواسیدوز – زمانیکه سلول های شما نمی توانند برای تامین انرژی قند بسوزانند شروع به سوزاندن چربی برای بدست آوردن انرژی می کنند که اینکارشان باعث بوجود آمدن کتون ها در خون می شود. کتون ها اسیدهایی هستند که می توانند بدن را مسموم کنند. میزان بالای اسید در بدن و سایر اختلالات که در نتیجه تغییر سطح PH خون ایجاد شده‌اند، می توانند فرد را دچار اغماء کنند. در این شرایط باید فرد را سریعا به بیمارستان منتقل کرد.

دیابت نوع 2

این نوع دیابت برخلاف دیابت نوع یک به دیابت بزرگسالان و غیر وابسته به انسولین می باشد . دیابت نوع 2 شایعترین نوع دیابت است به گونه ای که 90 درصد از جامعه  افراد دیابتی را به خود اختصاص می دهد. در این نوع از دیابت پانکراس انسولین ترشح می کند اما این میزان انسولین برای بدن کافی نیست و یا بدن قادر به استفاده از این میزان انسولین نمی باشد.

درمان دیابت نوع 2

متاسفانه این نوع از دیابت مانند دیابت نوع 1 درمانی ندارد و تنها باید با تغییر شیوه زندگی به سمت داشتن تغذیه مناسب ، ورزش منظم ، مدیریت محیطی و … کنترل گردد. در صورت کافی نبودن رژیم غذایی و ورزش باید مصرف دارو را از پیش بگیریم و در صورت پیشروی ناچار به مصرف انسولین خواهیم بود.

دلایل ابتلا به دیابت نوع 2

 • اضافه وزن
 • سن بیشتر از 42 سال
 • مبتلا شدن به دیابت بارداری
 • وراثت
 • کم بودن تحرک
 • چربی خون
 • پر فشاری خون
 • نژاد

درمان دیابت نوع 2

یک فرد بیمار برای درمان دیابت ، باید در مراحل ابتدایی بیماری را کنترل کند  و سبک و شیوه زندگی با تغییر در رژیم غذایی و فعالیت بدنی به شکلی دیگر شود.بهتر است بدانید افرادی که دارای افزایش وزن هستند با کم کردن ده درصد از وزن خود می توانند بسیاری از علائم و موارد دیابت را کنترل کنند.

اگر دیابت با تغییر در شیوه زندگی اصلاح نشد پزشک درمان دارویی  را برای کنترل بیماری آغاز می کند زیرا اغلب بیماران در بدن خود انسولین ترشح می کنند اما برای افزایش ترشح انسولین به داروهای خوراکی احتیاج دارند.باید بدانید که این قرص ها دارای انسولین نیستند بلکه باعث مهار آلفا گلوکوزيدازها شده و باعث می شود انسولین ترشح شده به شکلی تاثیر گذار و کارآمدتر عمل کند.

بیماران برای کنترل دیابت باید به طور مرتب از مقدار دقیق گلوکز خون خود آگاهی داشته باشند و در مورد آن با پزشک خود مشورت کنند با نگه داشتن قند خون در سطح تعیین شده می توان از اغلب ناهنجاری های بیماری دیابت پیشگیر ی کرد.

کنترل دیابت با ورزش

چه افرادی مبتلا به دیابت نوع دو می شوند؟

افراد چاق

کلسترول بالا

داشتن تری گلیسیرید بالا

سابقه بیماری در خانواده

داشتن HDL خون پایین

فشار خون بالا

عدم تحرک کافی بدنی

همچنین طبق تحقیقات افراد با افزایش  سن مستعد بیماری دیابت نوع دو  خواهند شد از همین رو به آن بیماری بزرگسالان نیز گفته می شود.پس می توان نتیجه گرفت افرادی چاق بالای چهل سال در معرض مبتلا شدن به این بیماری هستند.

عوارض بیماری دیابت نوع دو

 • لطمه وارد شدن به اعصاب که به آن نوروپاتی می گویند یکی از عوارض دیابت نوع دو می باشد زیرا قند خون بالا باعث می شود رگ هایی که در تغذیه رسانی به سیستم های عصبی موثر هستند آسیب ببینند.که در این میان می توان به اعصاب پا اشاره کرد.لطمه های وارد شده معمولا با علائمی همچون بی حسی،سری انگشتان و سوزش درد همراه است.
 • زمانی که پیشرفت بیماری زیاد شود خطر مبتلا شدن به بیماری های قلب و عروقی بالا می رود که در این بین می توان به حمله های قلبی،سکته و درد قفسه سینه اشاره کرد.
 • دیابت ممکن است به رگ های خونی درون شبکیه نیز آسیب وارد کند و در موارد حاد باعث نابینایی شود
 • مشکلات پوستی و دهانی با عفونت های مکرر بروز پیدا می کند و چرک گلو و قارچ های دهانی ممکن است باعث رنجش این بیماران شود.

رژیم غذایی دیابت نوع 2

دیابت نوع 2 به دیابت چاق کننده نیز معروف می باشد. افرادی که مبتلا به دیابت نوع 2 می باشند لازم نیست حتما از رژیم غذایی سخت استفاده کنید. باید شیوه غذایی سالم و صحیحی داشته باشید و یک سری نکات را توجه نمایید. زیرا بیماری دیابت بیماری مزمنی می باشد و تا آخر عمر همراه شما باقی می می ماند پس بهتر است شیوه زندگی خود را تغییر دهید تا اینکه بخواهید از رژیم های سر سخت استفاده نمایید. کسانی که نمی توانند رژیم غذایی خود را با یک شیوه غذایی سالم با شرایط خانواده داشته باشند می توانند از برنامه غذایی که استفاده از کربوهیدرات ها و قند های ساده را محدود می کنند، استفاده نمایند و به مرور زمان می توانند از رفتار های غذایی سالم و صحیح تری که از آزادی بیشتری در آن بر خوردار هستند استفاده نمایند

رژیم غذایی دیابت نوع 2

رژیم غذایی دیابت نوع 2

اصول غذایی دیابت نوع 2

 • حتما باید سه وعده غذایی خود را داشته باشید
 • استفاده از سبزیجات و میوه و غلات سبوس دار
 • به حداقل رساندن استفاده از چربی های اشباع شده
 • مصرف گوشت و مرغ. سعی کنید قسمت های کم چرب گوشت گاو را انتخاب نمایید
 • می توایند جو را جایگزین برنج نمایید
 • مصرف ماهی 1 یا دو بار در هفته
 • روزانه دو عدد گردو مصرف نمایید
 • مصرف نان سبوس دار
 • کاهش تنوع شیرینی جات. اما توجه داشته باشید که به طور کامل آن را حذف نکنید ولی سعی کنید محدود نمایید
 • مصرف لبنیات و ماست کم چرب
 • سعی کنید فعالیت فیزیکی و ورزش را نیز در برنامه روزانه خود قرار دهید
رژیم غذایی دیابت نوع 2

رژیم غذایی دیابت نوع 2

دیابت بارداری

دیابت بارداری یکی از بیماری هایی است که ممکن است برای بانوان باردار پیش آید. این بیماری در صورتی پیش می آید که افزایش قند خون در مادر مشاهده شود. بیماری دیابت معمولا بین هفته های ۲۴ و ۲۸ بارداری ظاهر می شود.
این بیماری تقریبا در ۴ درصد از بانوان باردار بروز پیدا خواهد کرد. بیماری دیابت برای مادر و جنین خطراتی به دنبال خواهد داشت. به همین دلیل بهتر است که از بروز این بیماری پیشگیری شود تا از خطرات ناشی از آن برای مادر و جنین جلوگیری گردد.

دیابت بارداری

علل دیابت بارداری

اکثر زنان در طی بارداری به دلیل تغییرات هورمونی باعث اختلالات عدم تحمل گلوکز می شوند و مقدار قند خون آنها افزایش می یابد. اگر این اتفاق در سه ماهه سوم بارداری بیافتد خطر ابتلا به دیابت بارداری در فرد مشاهده می شود.

نشانه های دیابت بارداری

برخی از نشانه هایی که ممکن است در فرد مبتلا به دیابت بارداری دیده شود را در اینجا برای شما آورده ایم. با دیدن این نشانه ها بهتر است که به پزشک مراجعه نمایید تا مورد معاینه و درمان قرار بگیرید. این نشانه ها عبارتند از:

 • احساس خستگی
 • افزایش اشتها
 • پر ادراری
 • تشنگی بیش از حد
 • مشاهده عفونت
 • بالا رفتن قند خون
 • افزایش وزن

دیابت در کودکان

امروزه متوجه رایج شدن دیابت در کودکان هستیم و متاسفانه دیابت در کودکان یک روند صعودی را در حال طی کردن دارد. بعضی از کودکان هنگامی که در رحم مادر خود هستند دچار دیابت می شوند.
برنامه غذایی کودکان امروزی ناسالم شده و هیچ نظم مشخصی طبق نیازهای کودکان در رژیم غذایی آنها دیده نمی شود و مصرف بیش اندازه ی خوراکی هایی که اشباع از شکر هستند و استفاده از چربی های مضر بدون کنترل رایج گشته است .از جمله عادت های رایج در کودکان کم تحرکی بیش از اندازه آنها می باشد و ورزش در برنامه روزانه ی آنها جای کم رنگی دارد. همه و همه ی این موارد احتمال مبتلا شدن به دیابت در کودکان را افزایش می دهد.آشنایی با بیماری دیابت از همان دوران ابتدای بیماری باید به کودکان آموزش داده شود.

علائم دیابت در کودکان

والدین کودکان باید در تشخیص علائم بیماری دیابت در کودکان خود دقت کنند و آنرا با روحیه اخلاقی کودکانشان اشتباه نگیرند. مواردی که ممکن است نشان دهد دیابت در کودکان وجود دارد:
کم تحرکی و بی میلی نشان دادن به فعالیت های روزانه و بازی در محیط های باز
زود عصبانی شدن و کج خلقی هایی که قبلا در آنها دیده نمی شده است.
کودک شما  معده  و سر درد خود را به شما گزارش می کند.

دیابت کودکان

تشخیص بیماری دیابت

تشخیص بیماری دیابت بر اساس  آزمایش قندخون انجام می شود، البته  وجود قند در ادرار نیز به تشخیص بیماری کمک می کند.
برای کنترل و درمان دیابت نیاز دارید تا به یک متخصص مراجعه نمایید و با دریافت رژیم و داروهای لازم در این زمینه میزان قند خون بدن را کنترل نمایید

پیشگیری و کنترل  دیابت

اصلاح شیوه زندگی مهمترین و موثرترین  راه کنترل و پیشگیری از دیابت می باشد . برای این مهم هیچگاه دیر نیست . در زیر به برخی از راه های کنترل و پیشگیری از دیابت اشاره می کنیم :

افزایش فعالیت فیزیکی : افزایش تحرک یا به عبارتی ورزش منظم و مناسب سن و شرایط بدنی شما حتی اگر کاهش وزنی حاصل نشود سبب کاهش قند خون می شود و حساسیت به انسولین را افزایش می دهد.
مصرف مواد غذایی فیبردار : مواد فیبری قادر به کنترل قند خون هستند ضمن اینکه با دادن حس سیری سبب کاهش وزن می شوند.
استفاده از غلات سبوس دار : خطر ابتلا به قند خون را کاهش داده و قند را در یک سطح ثابتی نگه می دارد.
کاهش وزن : کاهش وزن تاثیر بسازائی در کاهش قند خون دارد و برعکس آن نیز صادق است .
رژیم غذایی سالم : مصرف کم کربوهیدرات ها و کاهش مصرف تنقلات و شیرینی جات در کنترل و پیشگری جز عوامل ضروری هستند.

چگونه دیابت روى چشم اثر مى گذارد؟

بیمارى دیابت روى چشم و بینایى به طرق مختلف تاثیر مى گذارد از جمله ایجاد اختلال در بینایى، کاتاراکت (آب مروارید) در سنین پایین، آب سیاه (گلوکوم)، تاثیر روى عصب بینایی، فلج موقت عضلات خارج چشمى و دوبینى. ولى مهم ترین و شایع ترین این عوارض، تاثیر روى پرده چشم (شبکیه) است.

دیابت چگونه روى پرده چشم (شبکیه) تاثیر مى گذارد؟

بیمارى دیابت بر روى عروق پرده چشم تاثیر گذاشته و باعث خونریزى در پرده چشم و نشت مواد داخل رگ به روى شبکیه (ایجاد ورم پرده چشم) و در نهایت سبب به وجود آمدن عروق جدید روى پرده چشم مى شود. این عروق جدید نیز مى توانند سبب خونریزى در داخل حفره چشم شوند.

✅چه عواملى ىسبب تشدید ضایعات دیابت در چشم مى شوند؟
هر چقدر که مدت زمان ابتلا به دیابت بیشتر باشد، بروز ضایعات در چشم بیشتر است، طورى که ۸۰ درصد افرادى که ۱۵ سال یا بیشتر از ابتلا به دیابت آنها مى گذرد، درجاتى از درگیرى شبکیه را دارند.
سایر عوامل خطر براى بروز این ضایعات در چشم شامل فشار خون بالا، کم خونى (آنمى)، بیمارى هاى کلیوى، حاملگى و افزایش چربى هاى خون است.
✅چگونه مى توان از بروز ضایعات چشمى در جریان دیابت جلوگیرى کرد؟
درمان قاطع براى پیشگیرى از این ضایعات وجود ندارد، ولى ثابت شده است که کنترل دقیق قند خون مى تواند بروز این ضایعات را به تعویق بیندازد.
علاوه بر کنترل دقیق قند خون، انجام ورزش منظم، کنترل فشار خون، حفظ وزن مناسب بدن و پرهیز از استعمال دخانیات هم مى توانند به جلوگیرى از بروز عوارض چشمی دیابت کمک کنند.
✅چگونه مى توان به بروز ضایعات چشمى در اثر دیابت پى برد؟
نکته مهم این است که در مراحل ابتدایى درگیرى چشم در دیابت، هیچ علامت خاصى وجود ندارد و کاهش دید جزء علائمى است که در مراحل پیشرفته بیمارى دیده مى شود.
به همین علت لازم است که معاینات منظم توسط چشم پزشک صورت بگیرد، زیرا تشخیص به موقع و درمان سریع مى تواند از پیشرفت ضایعات جلوگیرى کرده و بینایى بیمار را حفظ کند.

✅معاینات چشمى در چه فواصلى باید انجام شود؟
در مواردى که دیابت نوع دو در سن بالای ۳۵ سال وجود دارد، در همان بدو تشخیص دیابت، معاینات چشمى لازم است و در صورتى که دیابت نوع اول باشد (سن زیر ۳۵ سال) ۱۰ سال پس از تشخیص دیابت، اولین زمان معاینه خواهد بود و در هر دو مورد، در صورتى که علائمی دال بر گرفتارى شبکیه وجود نداشته باشد، معاینات باید هر سال انجام شود و در صورتى که ضایعاتى در سطح شبکیه توسط چشم پزشک مشاهده شود، بنا به صلاحدید پزشک هر ۴ تا ۶ ماه یک بار این معاینات تکرار خواهد شد.

کنترل میزان قند خون در دیابت

کنترل میزان قند خون در دیابت

مشکلات تیروئید در بارداری

کم کاری تیروئید یکی از عوارضی  است که می تواند جان مادر و فرزند را به خطر بیاندازد .در چنین حالتی مراجعه به پزشک و کنترل هورمون الزامی است .

کم کاری تیروئید در بارداری می تواند مشکلات زیادی را برای مادران در بر داشته باشد

– سقط جنین

– زایمان زودرس

– مسمومیت بارداری

– فشار خون ناشی از بارداری

– اختلالات رشد در کودک

– عوارضی مانند کاهش آهن بدن و افزایش فشار خون

– آسیب های مغزی در کودک مانند معلولیت های شناختی

از جمله ی این مشکلات است ، بنابراین باید به صورت مرتب تحت کنترل باشید و از آخرین وضعیت خود و جنین مطلع شوید برای این کار به یک متخصص مراجعه نمایید ،

متخصص غدد و متابولیسم علاوه بر تجویز دارو، به فرد باردار توصیه می کند که هر شش هفته یک بار آزمایش تیروئید بدهد تا میزان هورمون تیروئید در خون مشخص شود.

رعایت نکات ورزشی و دیابت

مبتلایان به دیابت و کسانی که تحت درمان دیابت هستند هنگام ورزش لازم است موارد زیر را رعایت کنند :

– واحد خوراکی با اثر سریعی مثل آب نبات را به همراه داشته باشند.

– به همراه داشتن همیشگی کارت بیماری لازم است زیرا می توان در هنگام پیدایش علایم نامتعادل بدنی حین ورزش دیگران را از وجود بیماری دیابت آگاه کرد.

– حجم و میزان قند خون را در حین ورزش و پس از آن کنترل و ارزیابی کنند.

– تعریق زیاد و از دست دادن آب بدن به مقدار قابل توجه توصیه نمی شود.

– استفاده از جوراب و کفش مناسب را فراموش نکنند .

– کسانی که تحت درمان دیابت می باشند ، در هنگام انجام حرکات ورزشی طبق اثر و میزان فعالیت بدن ، ماده قندی اضافه صرف نمایند.

– چنانچه ورزش های سنگینی همچون کوهنوردی و ورزش های طولانی مدت بیش از 1 ساعت را انجام می دهند مصرف انسولین را 30 الی 40 درصد کاهش دهند.

مراقبت های ویژه در درمان دیابت

کسانی که در ناحیه پا دچار نوروپاتی هستند و با بی حس شدن پاهایشان درگیرند ، لازم است از دویدن اجتناب کنند. بهترین ورزش برای این عزیزان دوچرخه سواری یا شنا است .

کسانی که مشکلات چشمی بیماری دیابت به خصوص رتینوپاتی دارند لازم است از انجام ورزش های با حالت مانور که والسالوا را پدید می آورد خودداری نمایند چنین ورزش هایی به دلیل لزوم تکان دادن سر و بالا و پایین کردن آن و اثرگذاری در وضعیت عادی سر موجب بالا رفتن فشار داخل مغزی شده که احتمال ریسک خونریزی چشم را بالا می برد. همچنین کسانی که فشار خون بالایی نیز دارند لازم است از حرکات این چنینی پرهیز نمایند و در حین درمان دیابت حرکات ورزشی را با پزشک خود در میان بگذارند .

تاثیرات دیابت بر کلیه ها

بیماری دیابت که امروزه بسیار شایع و همه گیر شده است می تواند به عنوان یک بیماری مخرب تبدیل شود که تمامی اندام های حساس بدن را تحت تاثیر قرار دهد .
طبق امار بدست آمده از انجمن دیابت ، حدودا ۳۰ درصد بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ و ۱۰ تا ۴۰ درصد بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ در نهایت به بیماری های کلیوی نیز مبتلا خواهند شد. کنترل دیابت در ابتدای ابتلا به آن بسیار آسان خواهد بود و البته با توجه به اهمیت این مساله نیاز است که شما از تغذیه سالم و مراقبت های ویژه برخوردار باشید.

شایع ترین علت نارسایی کلیه در دنیا، درگیری کلیه در زمینه بیماری دیابت است که معمولا ۵ سال پس از شروع بیماری قند ظاهر می شود، اما از آنجا که افراد مبتلا به دیابت نوع دو با تاخیر متوجه بیماری خود می شوند در زمان اولین مراجعه هم می توانند دچار عارضه کلیوی باشند.
مراجعه به متخصص غدد و متابولیسم می تواند شما را از پیشرفت بیماری و یا شیوع آن بازدارد .
فرد مبتلا به دیابت دچار آسیب های جدی خواهد شد که در صورت عدم کنترل دیابت ، عروق خونی کوچک آسیب می بینند. وقتی عروق خونی کلیه ها آسیب می بینند، کلیه های شما نمی توانند خون را به خوبی تصفیه کنند. در نتیجه بیشتر از آنچه که باید، آب و نمک در بدنتان جمع و باعث افزایش وزن و تورم قوزک پا می شود. چاقی یکی از مهم ترین و شایع ترین عوارض دیابت است که باید به سرعت کنترل شود و فرد به وزن ایده آل و مناسب برسد.
دیابت همچنین ممکن است به سیستم عصبی بدنتان آسیب برساند. این امر می تواند باعث اشکال در تخلیه مثانه بشود. فشار حاصل از پر بودن مثانه می تواند به کلیه ها پس زده و به آنها آسیب برساند. همچنین، اگر ادرار به مدت طولانی در مثانه بماند می تواند باعث ایجاد عفونت بشود چون باکتری ها در ادراری که حاوی مقدار زیادی قند است، به سرعت رشد می کنند.
زمانی که کلیه ها دیگر قادر نباشند به حفظ سلامتی فرد کمک کنند ، بیمار با نارسایی شدید کلیه ها مواجه خواهد شد . در این شرایط دیالیز یا پیوند صورت می گیرد. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد کلیه ها کار می کنند. فاصله زمانی معمول بین شروع آسیب کلیوی ناشی از دیابت و نارسایی پیشرفته کلیه حدود ۷ ـ ۵ سال است.

آسیب های وارد شده به کلیه ها باتوجه به تخریب سریع آن باعث می شود که شما در تخلیه مثانه دچار مشکل شوید و عفونی شدن کلیه ها می تواند با عوارضی چون بالا رفتن فشار خون و تورم پاها ،عدم کنترل ادرار ، ضعف و بی حالی ، کم خونی و رنگ پریدگی همراه باشد.

علائم بیماری کلیه در بیماران دیابتی

 • دفع آلبومین در ادرار
 • بالا رفتن فشار خون
 • تورم قوزک و ساق پاها، گرفتگی عضلات ساق پا
 • نیاز به دفع ادرار در طول شب
 • بالا رفتن اوره و کراتی نین خون
 • کاهش نیاز به انسولین یا داروهای خوراکی ضد دیابت
 • ضعف و بی حالی صبحگاهی، تهوع و استفراغ
 • رنگ پریدگی و کم خونی
 • خارش
شیوه های درمان دیابت
امروزه روش های نوینی برای درمان قطعی و یا نسبی دیابت ارائه شده است ، که برخی از آن ها با روش های جراحی و برخی با روش های غیر جراحی ارائه می شوند .
در زیر به تعدادی از روش های نوین برای درمان قطعی دیابت اشاره خواهیم کرد.

 درمان دیابت با داروی نوین و اثربخش

می توان به بیماران دیابتی این نوید را داد که دارویی جدید ، اثربخش و بسیار کارآمد برای درمان دیابت شناسایی شده است ؛ این دارو هم اکنون در بازار ایران موجود بوده و می تواند اثرات مثبت و  مفیدی را برای بیماران به همراه آورد :

داروی درمان دیابت

داروی درمان دیابت

درمان دیابت با پیوند لوزالمعده

امروزه با پیوند یک لوزالمعده سالم به یک فرد مبتلا به دیابت نوع 1 ، می توان دیابت وی را به طور قطعی از ین برد و درمان نمود ، البته در این عمل، همانند دیگر اعمال پیوند، نیاز به استفاده از داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن وجود دارد تا سلول های ایمنی بدن شما عضو پیوندی را رد نکنند و به همین خاطر مصرف این داروها عوارضی همچون عفونت های شدید را در پی خواهد داشت. البته این پیوند برای تمامی افراد مناسب نیست و تشخیص امکان و یا عدم امکان ان توسط متخصص دیابت تعیین خواهد شد . از طرفی دیگر، عمل جراحی پیوند لوزالمعده عملی بسیار سنگین و مشکل است. بنابراین، در حال حاضر پیوند لوزالمعده تنها در افرادی انجام می گیرد که به علت نارسایی کلیه ناشی از دیابت نیاز به عمل جراحی پیوند کلیه دارند. در واقع در طی یک عمل جراحی هر دو عضو بیمار یعنی کلیه ها و لوزالمعده پیوند می شود.

پیوند جزایر لانگرهانس

یکی دیگر از روش های ارائه شده برای درمان دیابت ، استفاده از سلول های انسولین ساز (سلول های بتا) است ، در این روش سلول های بنیادی یک فرد بالغ به یک فرد دیابتی پیوند داده خواهد شد . این روش برای موجود برای درمان قطعی دیابت نوع 1 است. برای به کار گیری این روش سلول های بتا را با استفاده از روشهای دقیقی از بقیه لوزالمعده جدا می نمایند و سپس آنها را پس از بی حسی موضعی از طریق سیاهرگ کبدی به درون کبد فرد دیابتی تزریق می نمایند. در حین عمل، جراح با استفاده از دستگاه های رادیو گرافی و اولتراسوند مسیر و محل تزریق را مشخص می کند. از آنجایی که سیستم ایمنی این سلول ها را بیگانه تلقی کرده، علیه آنها وارد عمل می شوند، شخص گیرنده باید به طور نامحدود از داروهای سرکوب گر ایمنی به منظور جلوگیری از رد پیوند استفاده کند.در این صورت است که می توان راه هایی را برای درمان باز نمود ، البته این مسئله در کنار کمبود محسوس سلول های بتا و عضو پیوندی در دسترس از جمله مهمترین مشکلات این روش درمانی می باشند. داروهای رد پیوند دارای عوارض متعددی هستند که مهمترین آنها عوارض کلیوی است و این در حالی است که در افراد دیابتی سلامت کلیه ها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می باشد. مسئله ای که کمبود سلول های بتای در دسترس را مشکل تر می سازد این است که هر فرد دیابتی برای رسیدن به قند خون طبیعی حداقل به طور متوسط به سلول های بتای به دست آمده از لوزالمعدۀ 2 شخص دهنده نیاز دارد که این خود به این خاطر است که با روشهای فعلی دانشمندان قادرند تا تنها در 50% موارد سلول های بتای قابل پیوند را از لوزالمعده جدا کنند. با وجود تمامی این موارد، پیوند سلول های بتا روشی امیدوار کننده برای درمان افراد دیابتی است که بدون شک در سالهای آینده پیشرفت چشمگیری خواهد داشت .

سلول های بنیادی

استفاده از سلول های بنیادی ، روشی است که می تواند سلول های از بین رفته انسولین ساز در دیابت نوع 1 را دوباره جایگزین کند و بدین ترتیب دیابت نوع 1 کامل درمان شود.
سلول های بنیادی دارای این خصوصیت منحصر به فرد هستند که بالقوه می توانند به هر یک از سلول های بالغ بدن تبدیل شوند. سلول های بنیادی را می توان از جنین انسانی و یا حتی فرد بالغ تهیه نمود . از لحاظ تئوری سلول های بنیادی جنینی را می توان در خارج بدن کشت داد و آنها را با استفاده از روش های مختلفی از جمله استفاده از “فاکتورهای رشد” به سلول های انسولین ساز تبدیل کرد و وقتی مقدار کافی از این سلول ها در دسترس باشد می توان از آنها برای درمان هر فرد دیابتی که نیاز به این سلول ها داشته باشد استفاده کرد.

سلول های بنیادین در صورتی که برای درمان دیابت استفاده شود قادر به ترشح انسولین خواهد بود و البته می تواند میزان ترشح را براساس قند خون محیط کم یا زیاد نماید، کاری که برای موفق بودن پیوند بسیار ضروری و حیاتی است.

با تشکرو سپاس
مدیریت سایت دکتر مهران زمان زاده

بورد تخصصی بیماری های داخلی ، غدد

با تشکر مدیریت سایت دکتر زمان زاده
دکتر مهران زمان زاده
بورد تخصصی بیماریهای داخلی ، غدد با شماره نظام پزشکی 76837
تماس با دکتر
تهران-سهروردی شمالی – خیابان هویزه – ساختمان پزشکان 135
صفحه اینستاگرام dr.zamanzadeh
کانال تلگرام drzamanzadeh