درمان قطعی دیابت

می توان گفت امروزه بیماری دیابت از جمله بیماری هایی است که بسیار فراگیر و شایع شده است. دیابت یک بیماری مزمن است که در نتیجه کمبود انسولین در خون، سطح قند موجود در خون افزایش یافته یا میزان حساسیت بافت های انسولین کاهش می یابد، یا هر دو مورد با هم اتفاق افتاده و باعث ایجاد بیماری دیابت شده که عوارض بسیار خطرناکی در پی دارد.

علائم مشترک در دیابت نوع اول و دوم

علائم بیماری دیابت به دلیل افزایش قند خون و خارج شدن آن از حد طبیعی بوجود می آید، ممکن است این علائم هشدار دهنده بسیار خفیف باشند طوری که ممکن است بیمار متوجه وجود دیابت نشود. از جمله علائم مشترک در دیابت نوع اول و دوم موارد زیر را ذکر می کنیم:

  • احساس گرسنگی و خستگی و کوفتگی دائمی
  • احساس تشنگی و دفع ادرار مکرر
  • خشکی دهان و خارش سطح پوست (خارش سطح پوست به دلیل خشکی پوست بوجود می آید)
  • اختلالات بینایی، افزایش قند خون باعث تورم عدسی چشم شده در نتیجه باعث بوجود آمدن اختلالات بینایی می شود.

درمان قطعی بیماری دیابت

بیماران مبتلا به دیابت از روش های مختلفی جهت درمان استفاده کرده اند اما همه این روش ها فقط سطح طبیعی قند در بدن را کنترل کرده، طوری که همیشه قند خون بدن همیشه در محدوده طبیعی قرار گیرد. این بیماری بازه سنی خاصی ندارد بلکه ممکن است همه افراد در معرض ابتلا به این بیماری قرار بگیرند. مطالعه های جدید نشان داده اند که با استفاده از سلول های بنیادی می توان تولید انسولین را در بیماران دیابتی افزایش داد. به منظور درمان قطعی بیماری دیابت باید سلول های بنیادی را به سلول های پانکراسی تبدیل کرد، بدین ترتیب هرمون انسولین که هرمون اصلی کاهش قند خون است، تولید خواهد شد. دلیل اصلی استفاده از سلول های بنیادی توانایی این سلول ها بر توانایی تولید و ساختار است.

هنگامی که سلول های بتا موجود در پانکراس آسیب می بیند، مقدار انسولین ترشح شده به تدریج کاهش می یابد که این روند سال های زیادی ادامه خواهد داشت. بنا به تحقیقات و پژوهش های انجام شده دانشمندان یافته اند که برای تولید سلول های بتا از سلول های بنیادی می توان استفاده کرد. توانایی سلول های بتا برای تغییر شکل و انتقال نقش مهمی دارد.

درحقیقت سلول های بنیادین سلول هایی هستند که از سلول های جنین های چند روزه بوجود می آیند و پیش ساختار تمام سلول های بدن هستند. همچنین در بزرگسالان خون و مغز استخوان مکان اصلی سلول های بنیادین هستند که از این سلول ها، سلول های خونی و پوستی به وجود می آیند.

برخی از خدمات دکتر زمان زاده متخصص دیابت

اختلالات رشد

بیماری فشار خون

اختلال غدد زنان

بیماری دیابت

اختلال تیروئید

 

 

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان