درمان پرکاری تیروئید

آیا درمان پرکاری تیروئید با عرقیات امکان پذیر است؟ رژیم غذایی پرکاری تیروئید به چه صورت است؟ آیا پرکاری تیروئید خطرناک است؟ آیا درمان تیروئید پرکار با اسپند امکان پذیر است؟ برای پرکاری تیروئید چه بخوریم؟ علت پرکاری تیروئید چیست؟ تبدیل کم کاری تیروئید به پرکاری چیست؟ درد تیروئید پرکار زیاد است؟ در این مقاله به شرح و پاسخ سوالات شما عزیزان در خصوص درمان پرکاری تیروئید می پردازیم.

تیروئید چیست؟

تیروئید غده ای است که هورمون تیروکسین و تری یدوتیرونین را به داخل خون ترشح کرده و شکل این غده همانند پروانه است که در بخش جلویی گردن قرار دارد که سوخت و ساز بدن را کنترل می کند و به نوعی که بدن از طریق سوخت مواد غذایی انرژی تولید می کند. پرکاری تیروئید بیماری شایع مختص به این حوزه بوده که به شرح آن می پردازیم.

پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید یکی از بیماری های غده تیروئید هست که در آن غده تیروئید بیش از حد طبیعی هورمون ترشح می کند. پرکاری تیروئید می تواند خطرناک باشد حتی اگر علائم فرد را آزار نمی دهد تحت درمان پزشک متخصص قرار بگیرید.

درمان پرکاری تیروئید

پرکاری تیروئید قابل درمان هست و درمان آن به علت و شدت بیماری بستگی دارد داروهای ضد تیروئید رایج ترین روش درمان این بیماری می باشد. اما در برخی موارد باید جراحی برای برداشتن کامل و یا بخشی از غده تیروئید انجام شود که در این صورت فرد باید باقی عمر خود را از داروهای جایگزین هورمون تیروئید استفاده کند.

عدم اقدام به موقع به موجب درمان بیماری پرکاری تیروئید باعث بروز مشکلات قلبی، شکنندگی استخوان ها، مشکلات چشمی، سرخی و ورم پوست و حتی برهان های اورژانسی مانند: تب ناگهانی، افزایش ضربان قلب و هزیان می شود.

هورمون ها:

هورمون های تیروکسین و تری یدوتیرونین میزان تولید انرژی و روند شتاب کارها داخل بدن را تحت تاثیر قرار می دهند.

در حالت عادی اندازه ترشح و تولید هورمون ها در تیروئید مناسب و کافی است ؛ هورمون های نام برده سوخت و ساز بدن را تنظیم می کنند و تعیین می کنند که بدن چه میزان از کالری موجود را مصرف کند ، حس گرمای بدن ، وزن شخص و تاثیر گذاری بر ضربان قلب از دیگر کاربرد های این هورمون ها می باشد.

علت درمان پرکاری تیروئید طبیعی کردن سطح هورمون های تیروئید است. در مورد بیمارانی که مشکل پرکاری، ناشی از مصرف زیاد هورمون است باید دوز دارو را تنظیم کرد. اگر ایراد از التهاب تیروئید باشد به دلیل اینکه بیماری خود محدود شونده است نیازی به درمان مضاعف ندارد و در موارد دیگر که علت پرکاری تیروئید بیماری گواتر گره ای منفرد سمی، گواتر مولتی و یا گریوز باشد درمان به یکی از اشکال زیر صورت می پذیرد:

 1. داروهای ضد تیروئید خوراکی مثلا متی مازول که به بیماران مبتلا به بیماری گریوز برای مدت طولانی و به علتهای دیگر پرکاری تیروئید برای مدت کوتاه توصیه می شود. اگر بیمار به مقدار مناسب دارو مصرف کند طی چند هفته می تواند پرکاری تیروئید را کنترل کند. البته داروها عوارض جانبی هم دارند مثلا بثورات پوستی، خارش، تب و گاهی التهاب کبد و یا کاهش گلبولهای سفید خون.

پزشک باید به بیماران خود عوارض داروها را آموزش بدهد که اگر بیمار دچار گلو درد شدید، تب بالا، زردی پوست، کهیر یا خارش شدید شد، داروها را قطع کند و به پزشک مراجعه کند. نکته قابل توجه این است که با قطع مصرف داروی ضد تیروئید احتمال برگشتن پرکاری تیروئید بیمار را تهدید می کند.

 

درمان پرکاری تیروئید

درمان پرکاری تیروئید

 

 1. روش دوم برای مقابله با پرکاری تیروئید استفاده از ید رادیو اکتیو است که موجبات از کار افتادن گواتر یا کوچک شدن گره های سمی که تولید هورمون تیروئید می کنند را فراهم می کند. این روش درمانی خطر ندارد و در مورد افراد بالغ به صورت وسیع استفاده می گردد. اشعه ای که به واسطه این مقدار ید تولید می شود باعث تخریب سلولهای تیروئید می شود اما به دلیل بالا بودن غلظت آن در تیروئید، اشعه در سایر قسمت های بدن آسیبی ایجاد نمی کند. ید رادیواکتیو را به صورت خوراکی به بیمار سرپایی تجویز می کنند.

مقدار زیادی از  فعالیت ماده رادیواکتیو طی مدت چند روز از بدن بیمار خارج می شود ولی اثرات آن روی غده تیروئید ممکن است 1 تا 3 ماه به درازا بکشد. عارضه جانبی از  این درمان که تاکنون ثابت شده است کم کاری تیروئید است و تا به حال باعث ایجاد سرطان در تیروئید یا سایر بخشهای بدن و یا  نازائی در زنان نشده است. امروزه این روش برای درمان پرکاری تیروئید نوجوانان در تعداد زیادی از مراکز پزشکی و درمانی دنیا نیز به کار گرفته می شود.

 1. درمان دائمی تیروئید جراحی تیروئید است ولی امروزه کمتر پزشکی این روش را به بیمار خود توصیه می کند چرا که در ابتدا مشکل بستری شدن در بیمارستان را دارد و در نهایت نیز باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل بد شکلی در گردن می شود. بعضی مواقع نیز موجبات صدمه به ساختمانهای نزدیک به تیروئید در گردن را فراهم می آورد. آخرین عارضه آن کم کاری تیروئید است که این عارضه را می توان با قرص لووتیروکسین که عارضه جانبی ندارد برای تمام عمر کنترل کرد.
 2. داروهایی مثل پروپرانول را برای آرام کردن علائم پرکاری تیروئید استفاده می کنند تا کمکی باشد برای تأثیر سایر درمانها.

تیروئید

بیماری پرکاری تیروئید ناشی از رسیدن مقدار زیادی هورمون به بافت های بدن است عموما دلایل مختلفی برای این عارضه وجود دارد ولی در هر حال پرکاری تیروئید علایم مشابهی دارد : بارز ترین این علایم عبارتند از گرم شدن بدن و لاغری و کاهش وزن زیاد که با وجود مصرف زیاد غذا هم این مشکل برطرف نمی شود.

برخی بیماران با چاقی و افزایش وزن مواجه می شوند که دلیل آن بالا رفتن زیاد اشتها می باشد. علایم دیگر پرکاری تیروئید عبارتند از: خستگی زیاد بیمار ، مشکلات خواب ، لرزش دست ها ، تند شدن یا به هم ریختگی تپش قلب و ناراحتی های روانی بیمار.

در مواردی که پرکاری تیروئید شدت بگیرد گاه شاهد تنفس کوتاه بیمار ، ضعف در عضلات و درد سینه هستیم در موارد حاد تر ممکن است نارسایی قلب ، سکته ، خارش و استفراغ بروز کنند.

 

پرکاری تیروئید یکی از بیماری های غده تیروئید هست که در آن غده تیروئید بیش از حد طبیعی هورمون ترشح می کند. دکتر مهران زمان زاده بهترین متخصص دیابت با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز به بررسی بیماری ها و به درمان پرکاری تیروئید می پردازد و از بروز عوارض زیاد جلوگیری می کند. برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 1- 90 70 74 88 -021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

علت پرکاری تیروئید

 • فعالیت زیاد نسج تیروئید و ساخت هورمون ها به مقدار بیش از حد نیاز بدن که به این وضعیت بیمار گریوز و گواتر سمی نیز می گویند.
 • مصرف دارو هایی محتوی مقادیر بالای ید که باعث بروز اختلال در ساخت هورمون می شود.
 • بالا رفتن فعالیت برخی توده های تیروئیدی. چنانچه تعداد توده یک عدد باشد ، به این حالت گره سمی خودکار می گویند. و لی در صورتی که چند توده فعالیت زیاد  داشته باشند، حالت گواتر سمی چند توده ای داریم.
 • تیروئیدیت یا التهاب غده تیروئید باعث پرکاری تیروئید یا آزادسازی هورمون های ذخیره شده می شود که چندین ماه یا چند هفته زمان بر است.
 • همچنین صرف زیاد هورمون تیروئید باعث بروز بیماری پرکاری تیروئید خواهد شد.

علائم پرکاری تیروئید

برای رفع این نشانه ها لازم است درمان پرکاری تیروئید انجام شود اما برخی از آنها نیازمند درمان مخصوص خود هستند. از دلایل ابتلا به بیماری پرکاری تیروئید عبارتنداز:

 • کاهش وزن ناگهانی در عین افزایش اشتها
 • تبش قلب
 • تعریق زیاد
 • نگرانی و اضطراب
 • کج خلقی
 • افزایش حساسیت به گرما
 • بزرگ شدن غده و ورم زیر گردن
 • مشکل در خوابیدن
 • خستگی و ضعف ماهیچه ها
 • پوست نازک
 • موی باریک و شکننده
 • مصرف زیاد غذاهای یددار
 • التهاب غده تیروئید در اثر عفونت های ویروسی
 • رشد غیر سرطانی غده تیروئید و یا غده هیپوفیز
 • تومور بیضه ها و تخمدان
 • مصرف مقدار زیاد هورمون تیروئید
 • عکس برداری پزشکی با رنگ های حاوی ید

عوارض پرکاری تیروئید در دوران بارداری

 1. زایمان زودرس
 2. سقط خود به خود یا مرگ داخل رحمی جنین
 3. تولد نوزاد نارس
 4. تولد نوزاد با وزن کم
 5. نارسایی قلبی مادر
 6. پره اکلامپسی (فشارخون بارداری و مسمومیت بارداری)
 7. بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد
 8. بروز بیماری قلبی در جنین و نوزاد
درمان پرکاری تیروئید

درمان پرکاری تیروئید

سوالات رایج در خصوص پرکاری تیروئید در دوران بارداری

 • آیا تیروئید در بارداری موجب سقط جنین می شود؟

بیماری های تیروئید چه به صورت کم کاری و چه به صورت پرکاری باشد. در صورتی که درمان مناسب نشده باشد و فرد باردار شود می تواند باعث ایجاد سقط جنین شود بخاطر همین هست که خیلی تاکید می شود روی این نکته که فردی که مبتلا به بیماری تیروئد هست قبل از اقدام به بارداری حتما از نظر عملکرد تیروئید توسط پزشک بررسی شوند و در صورتی که مناسب برای بارداری نیستند در ابتدا در آن محدوده مناسب بارداری درمان برایشان انجام شود بعد اجازه بارداری خواهند داشت.

پس ایجاد سقط خواهد شد در صورتی که عملکرد تیروئید فرد تنظیم نشده باشد. با تنظیم فعالیت تیروئید و دریافت دوز مناسب دارو برای بارداری مشکلی ایجاد نخواهد شد.

 • آیا آزمایش تیروئید را قبل از بارداری باید انجام داد؟

در صورت اینکه می خواهید برای مدتی باردار نشوید کنترل هورمون های بدن را انجام دهید. اگر از همان ابتدا هورمون ها کنترل نشوند ممکن هست بعد از گذشت چند سال که می خواهید اقدام به بارداری کنید آن اینبلانس موجود در هورمون ها موجب نازایی شود. پس توصیه به این هست که بعد از ازدواج حتی اگر می خواهید برای مدتی بارداری را به تعویق بیاندازید باید آزمایش هورمونی از جمله آزمایش تیروئید را انجام دهند و بعد از آنکه آزمایشات هورمونی خود و همسرشان سالم بود بعد اقدام به جلوگیری کنند.

برای کسب اطلاع بیشتر در خصوص بهترین متخصص غدد در تهران به ادامه مطلب مراجعه نمایید.

مطالب مرتبط با این مقاله:

تشخیص تیروئید

درمان کم کاری تیروئید در بارداری

درمان کم کاری تیروئید

اختلالات تیروئید

برخی از خدمات دکتر زمان زاده متخصص دیابت

اختلالات رشد

بیماری فشار خون

اختلال غدد زنان

بیماری دیابت

اختلال تیروئید

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان