درمان پرکاری تیروئید

تیروئید غده ای است که هورمون تیروکسین و تری یدوتیرونین را به داخل خون ترشح کرده و شکل این غده همانند پروانه است که در بخش جلویی گردن قرار دارد پرکاری تیروئید بیماری شایع مختص به این حوزه بوده که به شرح آن می پردازیم.

هورمون ها:

هورمون های تیروکسین و تری یدوتیرونین میزان تولید انرژی و روند شتاب کارها داخل بدن را تحت تاثیر قرار می دهند.

در حالت عادی اندازه ترشح و تولید هورمون ها در تیروئید مناسب و کافی است ؛ هورمون های نام برده سوخت و ساز بدن را تنظیم می کنند و تعیین می کنند که بدن چه میزان از کالری موجود را مصرف کند ، حس گرمای بدن ، وزن شخص و تاثیر گذاری بر ضربان قلب از دیگر کاربرد های این هورمون ها می باشد.

علت درمان پرکاری تیروئید طبیعی کردن سطح هورمون های تیروئید است. در مورد بیمارانی که مشکل پرکاری، ناشی از مصرف زیاد هورمون است باید دوز دارو را تنظیم کرد. اگر ایراد از التهاب تیروئید باشد به دلیل اینکه بیماری خود محدود شونده است نیازی به درمان مضاعف ندارد و در موارد دیگر که علت پرکاری تیروئید بیماری گواتر گره ای منفرد سمی، گواتر مولتی و یا گریوز باشد درمان به یکی از اشکال زیر صورت می پذیرد:

  1. داروهای ضد تیروئید خوراکی مثلا متی مازول که به بیماران مبتلا به بیماری گریوز برای مدت طولانی و به علتهای دیگر پرکاری تیروئید برای مدت کوتاه توصیه می شود. اگر بیمار به مقدار مناسب دارو مصرف کند طی چند هفته می تواند پرکاری تیروئید را کنترل کند. البته داروها عوارض جانبی هم دارند مثلا بثورات پوستی، خارش، تب و گاهی التهاب کبد و یا کاهش گلبولهای سفید خون.

پزشک باید به بیماران خود عوارض داروها را آموزش بدهد که اگر بیمار دچار گلو درد شدید، تب بالا، زردی پوست، کهیر یا خارش شدید شد، داروها را قطع کند و به پزشک مراجعه کند. نکته قابل توجه این است که با قطع مصرف داروی ضد تیروئید احتمال برگشتن پرکاری تیروئید بیمار را تهدید می کند.

  1. روش دوم برای مقابله با پرکاری تیروئید استفاده از ید رادیو اکتیو است که موجبات از کار افتادن گواتر یا کوچک شدن گره های سمی که تولید هورمون تیروئید می کنند را فراهم می کند. این روش درمانی خطر ندارد و در مورد افراد بالغ به صورت وسیع استفاده می گردد. اشعه ای که به واسطه این مقدار ید تولید می شود باعث تخریب سلولهای تیروئید می شود اما به دلیل بالا بودن غلظت آن در تیروئید، اشعه در سایر قسمت های بدن آسیبی ایجاد نمی کند. ید رادیواکتیو را به صورت خوراکی به بیمار سرپایی تجویز می کنند.

مقدار زیادی از  فعالیت ماده رادیواکتیو طی مدت چند روز از بدن بیمار خارج می شود ولی اثرات آن روی غده تیروئید ممکن است 1 تا 3 ماه به درازا بکشد. عارضه جانبی از  این درمان که تاکنون ثابت شده است کم کاری تیروئید است و تا به حال باعث ایجاد سرطان در تیروئید یا سایر بخشهای بدن و یا  نازائی در زنان نشده است. امروزه این روش برای درمان پرکاری تیروئید نوجوانان در تعداد زیادی از مراکز پزشکی و درمانی دنیا نیز به کار گرفته می شود.

  1. درمان دائمی تیروئید جراحی تیروئید است ولی امروزه کمتر پزشکی این روش را به بیمار خود توصیه می کند چرا که در ابتدا مشکل بستری شدن در بیمارستان را دارد و در نهایت نیز باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل بد شکلی در گردن می شود. بعضی مواقع نیز موجبات صدمه به ساختمانهای نزدیک به تیروئید در گردن را فراهم می آورد. آخرین عارضه آن کم کاری تیروئید است که این عارضه را می توان با قرص لووتیروکسین که عارضه جانبی ندارد برای تمام عمر کنترل کرد.
  2. داروهایی مثل پروپرانول را برای آرام کردن علائم پرکاری تیروئید استفاده می کنند تا کمکی باشد برای تأثیر سایر درمانها.

تیروئید

بیماری پرکاری تیروئید ناشی از رسیدن مقدار زیادی هورمون به بافت های بدن است عموما دلایل مختلفی برای این عارضه وجود دارد ولی در هر حال پرکاری تیروئید علایم مشابهی دارد : بارز ترین این علایم عبارتند از گرم شدن بدن و لاغری و کاهش وزن زیاد که با وجود مصرف زیاد غذا هم این مشکل برطرف نمی شود.

برخی بیماران با چاقی و افزایش وزن مواجه می شوند که دلیل آن بالا رفتن زیاد اشتها می باشد. علایم دیگر پرکاری تیروئید عبارتند از: خستگی زیاد بیمار ، مشکلات خواب ، لرزش دست ها ، تند شدن یا به هم ریختگی تپش قلب و ناراحتی های روانی بیمار.

در مواردی که پرکاری تیروئید شدت بگیرد گاه شاهد تنفس کوتاه بیمار ، ضعف در عضلات و درد سینه هستیم در موارد حاد تر ممکن است نارسایی قلب ، سکته ، خارش و استفراغ بروز کنند.

دلایل بروز بیماری پرکاری تیروئید

– فعالیت زیاد نسج تیروئید و ساخت هورمون ها به مقدار بیش از حد نیاز بدن که به این وضعیت بیمار گریوز و گواتر سمی نیز می گویند.

– مصرف دارو هایی محتوی مقادیر بالای ید که باعث بروز اختلال در ساخت هورمون می شود.

– بالا رفتن فعالیت برخی توده های تیروئیدی. چنانچه تعداد توده یک عدد باشد ، به این حالت گره سمی خودکار می گویند. و لی در صورتی که چند توده فعالیت زیاد  داشته باشند، حالت گواتر سمی چند توده ای داریم.

– تیروئیدیت یا التهاب غده تیروئید باعث پرکاری تیروئید یا آزادسازی هورمون های ذخیره شده می شود که چندین ماه یا چند هفته زمان بر است.

– همچنین صرف زیاد هورمون تیروئید باعث بروز بیماری پرکاری تیروئید خواهد شد.

نشانه های پرکاری تیروئید

– گواتر و بزرگی گلو

– ریزش مو

– ضخامت پوست در ساق پا

– کاهش میزان خونریزی در قائدگی و به هم ریختن تاریخ آن

– لرزش دست

– بالا رفتن کم فشار خون

– تحریک پذیری فرد

– بالا رفتن میزان ضربان قلب

– افزایش میزان عرق

– ضعیف شدن ماهیچه های شانه ، ران ، لگن

– در حالی که حجم وعده های غذایی متناسب است ، کم شدن وزن بدن

– منفصل شدن ناخن از بافت زیرین خود

– ورم در سر انگشتان

– ضخامت پوست دچار تغییر شود

– برجستگی چشم ها

– ضخیم شدن پوست در جلوی استخوان ساق پا

برای رفع این نشانه ها لازم است پرکاری تیروئید درمان شود اما برخی از آنها نیازمند درمان مخصوص خود هستند.

برخی از خدمات دکتر زمان زاده متخصص دیابت

اختلالات رشد

بیماری فشار خون

اختلال غدد زنان

بیماری دیابت

اختلال تیروئید

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان