درمان کم کاری تیروئید در بارداری

از آنجایی که کم کاری تیروئید می تواند باعث بروز عوارضی در مادر و فرزند بگذارد به همین دلیل توصیه می شود که قبل از بارداری حتماً آزمایش دهید تا از سلامت خود مطمئن باشید .متاسفانه کم کاری تیروئید جزء آن دسته از بیماری هایی است که احتمال دارد که فرد به آن بیماری گرفتار باشد اما تاکنون متوجه این بیماری نشده است .

برای مطمئن شدن از کم کاری تیروئید فرد می تواند با انجام آزمایش خون به خوبی نوع بیماری و یا دیگر بیماری مشخص می شود در صورت مشخص شدن این بیماری می توانید به متخصص غدد مراجعه کنید تا بعد از درمان به بارداری اقدام کنید .

خطر کم کاری تیروئید

مهمترین خطر کم کاری تیروئید به تاخیر انداختن رشد کودک است و یا کند ذهنی که با بزرگ شدن کودک بیشتر نمایان می شود و همچنین از دیگر موارد خطر زا مشکلاتی است که مادر در زمان بارداری با آن مواجه می شود و نکته قابل توجه این است که خطر کم کاری تیروئید بیشتر در کودکانی ایجاد می شود که با کمبود ید مواجه هستند .

به طور کل به همین دلیل است که برطرف کردن کم کاری تیروئید بسیار مهم است در بعضی موارد این مشکل در مادر باعث ناباروری می شود از دیگر عوارض این بیماری می توان به پاره شدن جفت ، تولد نوزاد نارس و مرده اشاره کرد .

البته در صورت بروز این بیماری و با مراجعه به متخصص غدد خوب می توانید این مشکل را قبل از بارداری برطرف کنید و سپس باردار شوید .

درمان کم کاری تیروئید در بارداری

  • در گام نخست بهتراست به متخصص غدد مراجه کنید تا معاینه شوید
  • متخصص غدد بعد از بررسی های لازم و اقدامات درمانی به شما اجازه بارداری می دهد
  • لازمم است هر 4 تا 6 هفته به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت تیروئید شما را بررسی کند.
  • معمولاً پزشک برای جبران کمبود هورمونی از فرم های مصنوعی 4T استفاده می کند عمکرد این دارو به گونه ای است که سطح هورمون در خون ثابت بماند و لازم است آزمایش های سنجش هورمون تیروئیدی انجام شود .

برخی از خدمات دکتر زمان زاده متخصص دیابت و بهترین متخصص غدد در تهران

اختلالات رشد

بیماری دیابت

درمان دیابت نوع 1

درمان دیابت نوع 2

درمان کم کاری تیروئید

درمان پرکاری تیروئید

منتظر انتقادات و پیشنهادات شما عزیزان هستیم .