ديابت و تيروئيد

بیماری های دیابت و تیروئید بیماری هایی هستند که امروز بسیار شایع شده اند و در مورد افراد مبتلا به دیابت ، بیماری تیروئید بیشتر مشاهده می شود از سوی دیگر افراد درگیر با تیروئید پرکار با مشکلات سندرم جلوگیری از تولید انسولین و بالا رفتن میزان قند خون مواجه می باشند .

بیمارانی که با دیابت تیپ 1 مبتلا هستند و از درمان دیابت به طریق انسولینی بهره می گیرند بیشتر در معرض خطر ابتلا به کم کاری تیروئید می باشند آمارها نشان داده که مبتلایان به دیابت نوع 1 تا 40 درصد مبتلا به تیروئید کم کار نیز می شوند. به این ترتیب لازم است افراد درگیر با دیابت تیپ 1 هر سال برای انجام آزمایشات تیروئید و بررسی احتمال کم کاری تیروئید مخصوصا نوع هاشیموتو اقدام نمایند.

نکته مهم دیگر این است که بیماری تیروئید پرکار موجب از بین رفتن کنترل دیابت شده و این امر عوارض حادی را در پی خواهد داشت به این معنی که فرد مبتلا به دیابت اگر درگیر با پرکاری تیروئید نیز باشد میزان قند خون وی تا حد زیادی بالا می رود.

دیابت و تیروئید

بیماری های مرتبط با تیروئید :

برخی از بیماری های مرتبط با تیروئید عبارتند از : تومورهای تیروئیدی ، کیست ها ، گواتر از نوع گره ای ، ندول و انواع سرطان های حوزه تیروئید . این بیماری ها در آزمایشات اولیه علایمی نشان نمی دهند و برای پی بردن به آنها لازم است پزشک متخصص غدد ناحیه تیروئید را بررسی و معاینه کرده تا علایم آنها را شناسایی نماید. لذا توصیه می شود در هر جلسه مراجعه به پزشک متخصص ، از وی بخواهید معاینات مربوط به این بیماری ها را انجام دهد.

عموما چنانچه حین معاینات تیروئید گره یا ندولی پیدا شود لازم است نمونه برداری های اولیه از آن گره صورت گرفته و مورد آزمایش قرار گیرد. نمونه برداری این بخش توسط سوزن های بسیار کوچکی انجام می شود که راهکاری کاملا بی خطر می باشد . به این نمونه برداری در اصطلاح علم پزشکی FNA می گویند این کار باید توسط پزشک متخصص غدد صورت پذیرفته و دقت و ظرافت وی برای انجام این روش اولین شرط است. در این بررسی ها خیلی از گره ها یا ندول ها از نوع خوش خیم بوده و تنها 15 درصد نمونه ها به بدخیمی مشکوک می باشند. چنانچه ابعاد گره بزرگتر از 3 سانتی متر باشد لازم است برای برداشت آن از روش های جراحی بهره گرفت.

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهران زمان زاده متخصص داخلی ، غدد و متابولیسم.