دیابتی ها چه بخورند؟

چهارصد میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند اما بیشتر از این آمار افرادی هستند که پیش دیابت دارند. در ایران حدود 5 میلیون نفر به این بیماری دچار هستند این در حالی است که بیش از نیمی از این افراد از بیماری خود مطلع نیستند. این افراد علاوه بر اینکه زمینه دیابت را دارند، چاق اند و قند خون آنها در حالت ناشتا بالا می باشد. مهم ترین مسله در کنترل قند، رژیم غذایی افراد می باشد این رژیم غذایی به این معنا نیست که فرد دیابتی غذای خود را از دیگران جدا کند بلکه بقیه افراد خانواده می توانند از این رژیم مناسب بهره ببرند تا زندگی سالمی داشته باشند.

چهارصد میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند اما بیشتر از این آمار افرادی هستند که پیش دیابت دارند. در ایران حدود 5 میلیون نفر به این بیماری دچار هستند.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر مهران زمان زاده با شماره 1- 90 70 74 88 -021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

 

انواع دیابت

به طور کلی سه نوع دیابت وجود دارد که در رابطه با عدم تولید انسولین تعدادشان کمتر است. معمولا 5 تا 7 درصد خانم ها در دوران بارداری به دیابت بارداری دچار می شوند و  اگر آگاهی نداشته باشند منجر به تولد کودکان سنگین وزنی می شوند که این چاقی عوارض خاص خود را دارد. 95 درصد افرادی که درگیر دیابت هستند از دچار دیابت نوع دوم هستند که زمینه ساز آن افزایش وزن و چاقی است. افراد چاقی که به این بیماری دچار می شوند خیلی بیشتر از افرادی هستند که تناسب اندام دارند یعنی نسبت وزن به قد آنها در حد تعادل است.

میزان قند خون افراد

اگر قند خون در حالت ناشتا به 100 برسد فرد مبتلا به پیش دیابت شده است. زمانی که قند ناشتا تا 126 برسد می توان با بکار بردن تمهیداتی دوباره میزان آن را به حالت اولیه برگرداند و مانع از بین رفتن پانکراس شد.

اگر قند ناشتا به 127 برسد دیابت آغاز شده و برای پیشگیری از عوارض خطرناکی که به علت صدمه دیدن مویرگ ها و شریان ها  به کلیه، چشم و مغز آسیب فراوانی می رسد فرد حتما باید به پزشک متخصص غدد مراجعه کند تا برای تنظیم قند داروهایی تجویز کند .

کنترل قند خون

در درجه اول افراد باید با یک رژیم متعادل و مناسب و متنوع، وزن خود را کاهش بدهند چه بسا اگر 10 درصد از وزن کم شود بروز دیابت شاید ده ها سال عقب بیفتد.

رژیم غذایی برای دیابتی ها

افراد دیابتی می توانند تا 50 درصد از منابع قندی استفاده کنند. اما این مواد قندی، قندهایی نیستند که شیرین باشند بلکه قندهای پیچیده ای هستند که در قالب نان ها ، فرآورده های غلاتی که دارای سبوس و فیبر به صورت محلول و نامحلول وجود دارند.

غذای مناسب برای دیابتی ها

 • جایگزینی مرغ و ماهی با گوشت قرمز
 • عدم مصرف چربی هایی که می تواند کلسترول را بالا ببرد
 • مصرف روغن زیتون
 • مصرف میوه ها به جز برخی میوه ها مانند انگور ، انجیر و خرما
 • مصرف برنج به همراه عدس و ماش باقالی پلو که هم می تواند از جذب سریع قند جلوگیری می کند و هم می تواند در مدت طولانی تری فرد را از افت قند نجات دهد تا دچار ضعف نشود
 • مصرف غذاهای آب پز و بخارپز
 • مصرف مواد غذایی سرشار از فیبر مانند میوه ها، سبزیجات ، حبوبات و غلات کامل
 • مصرف غلات سبوس دار مانند نان سنگک، جو و ماکارونی سبوس دار
 • مصرف لبنیات از نوع کم چرب یا فاقد چربی
دیابتی ها چه بخورند؟

دیابتی ها چه بخورند؟

عوامل دیابت چیست؟

 • وراثت
 • استرس
 • تغییر سبک زندگی
 • کاهش فعالیت و تحرک
 • گرایش به فست فودها به علت قیمت ارزان، طعم و رایحه خوب

تمام این موارد زمینه چاقی را فراهم می کند. هرچه وزن از حد طبیعی خارج شود و پیش خوری افزایش پیدا می کند، پانکراس مرتبا باید انسولین ترشح کند و این ترشح انسولین باعث می شود این گیرنده ها مقاومت بیشتری از خود نشان دهند و باعث می شود تا فشار بیشتری به پانکراس وارد شود.

راه های پیشگیری از دیابت

دیابت به راحتی قابل پیشگری می باشد. امروزه رژیم افرادی که به دیابت مبتلا هستند هیچ فرقی با رژیم های عادی ندارد منتها مقدار و تقسیم بندی منابع درشت مغذی هایی که انرژی این افراد را تامین می کند، متفاوت می باشد.

نتیجه گیری

با یک برنامه تعدیل تغذیه و ایجاد یک برنامه ای که در روز حداقل دو نیم ساعت پیاده روی و انجام نرمش های کششی شود و با کمی تغییر در سبک زندگی و بهبود برنامه غذایی می توان شانس ابتلا به این بیماری را در خود و اعضای خانواده پایین آورد. جهت پیشگیری از بیماری حتما با پزشک متخصص غدد مشورت و در صورت ابتلا به دیابت حتما پزشک را در جریان بگذارید.

 

مقالات مرتبط با این مطلب:

ورزش و دیابت

درمان قطعی دیابت

غذای افراد دیابتی

 

با تشکر  و سپاس
مدیریت سایت دکتر مهران زمان زاده

بورد تخصصی بیماری های داخلی ، غدد

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر زمان زاده
دکتر مهران زمان زاده
بورد تخصصی بیماریهای داخلی ، غدد با شماره نظام پزشکی 76837
تماس با دکتر
تهران-سهروردی شمالی – خیابان هویزه – ساختمان پزشکان 135
صفحه اینستاگرام dr.zamanzadeh
کانال تلگرام drzamanzadeh