دیابت در کودکان

امروزه متوجه رایج شدن دیابت در بین کودکان هستیم و متاسفانه دیابت در کودکان یک روند صعودی را در حال طی کردن دارد. بعضی از کودکان هنگامی که در رحم مادر خود هستند دچار دیابت می شوند.

برنامه غذایی کودکان امروزی ناسالم شده و هیچ نظم مشخصی طبق نیازهای کودکان در رژیم غذایی آنها دیده نمی شود و مصرف بیش اندازه ی خوراکی هایی که اشباع از شکر هستند و استفاده از چربی های مضر بدون کنترل رایج گشته است .از جمله عادت های رایج در کودکان کم تحرکی بیش از اندازه آنها می باشد و ورزش در برنامه روزانه ی آنها جای کم رنگی دارد. همه و همه ی این موارد احتمال مبتلا شدن به دیابت در کودکان را افزایش می دهد.آشنایی با بیماری دیابت از همان دوران ابتدای بیماری باید به کودکان آموزش داده شود.

دیابت به دو نوع یک و دو دسته بندی می شود. که دیابت نوع یک در کودکان شایع تر است و سیستم متابولیسم بدن توانایی تنظیم قند خون را ندارد و به علت های گوناگون پانکراس به طور معمول عمل نمی کند.وظیفه پانکراس ترشح هورمون انسولین می باشد که پس از اختلالات ایجاد شده توانایی ترشح و سنتز انسولین را ندارد. ذخیره و اکسید اسیون گلوکز در سلول های بدن و  کبد  به عهده ی انسولین است.

دیابت کودکان
علائم دیابت در کودکان

والدین کودکان باید در تشخیص علائم بیماری دیابت در کودکان خود دقت کنند و آنرا با روحیه اخلاقی کودکانشان اشتباه نگیرند. مواردی که ممکن است نشان دهد دیابت در کودکان وجود دارد:
کم تحرکی و بی میلی نشان دادن به فعالیت های روزانه و بازی در محیط های باز
زود عصبانی شدن و کج خلقی هایی که قبلا در آنها دیده نمیشده است.
کودک شما  معده  و سر درد خود را به شما گزارش می کند.

ناراحتی  و پریشانی  بیش از حد معمول

اگر کودک شما در گذشته رخت و خواب خود را خیس نمیکرده ولی برای مدتی دچار شب ادراری شده است حتما باید این موضوع را جدی بگیرید  و پزشک در میان بگذارید تا  اگر مبتلا به دیابت شده باشد زودتر دمان را آغاز کند زیرا این شب ادراری همان طور که فته شد به پریشانی کودک مرتبط است و کودک نمی تواند واقعیت را از خواب تشخیص دهد و کنترل ادرار را از دست میدهد.
زمان خواب کودک خود را زیر نظر داشته باشید و اگر از خواب بیدار نمی شود آن را جدی بگیرید چون ممکن است دچار افت  زیاد قند خون شده باشند.
اگر کودک دچار بی اشتهایی زیاد شد و  گرسنگی طولانی مدت را مشاهده کردید آن را با پزشک در میان بگذارید.
وزن با تغذیه ی آنها باید مقایسه شود اگر کودک پرخوری هستند ولی کمبود وزن دارند نشان دهنده ی این است که بدن کودک توانایی جذب انرژی از غذا را ندارند و چربی های ذخیره شده در سلول ها به زودی مصرف می شوند.
تشنگی بسیار زیاد باعث تکرر ادرار خواهد شد .استفاده از دستشویی کودکتان را زیر نظر بگیرید. وقتی که  قند خون بالا می رود کلیه ها برای دفع مقدار اضافی قند بیشتر  فعالیت میکنند و با آب به صورت ادرار از بدن دفع می کنند و این دفع بیش اندازه آب بدن باعث می شود که  بدن با کمبود آب مواجه شده و نیاز  به آب خوردن را  پیدا می کند.