دیابت نوع دو چیست؟

متاسفانه شیوع بیماری دیابت نوع 2 به طور فزاینده ای در تمام جهان بالا می باشد. آمارها نشان می دهد کشورهای در حال توسعه سهم پررنگ تری در شیوع این بیماری دارند. فاکتورهای زیادی سبب بروز بیماری دیابت نوع دو می شود که می تواند زندگی فرد را مختل کند. اما با به کاری گیری روش های پیشگیرانه و در صورت ابتلا رعایت برخی موارد می توان به پیشگیری و درمان این بیماری کمک زیادی کرد. حال در این میان سوالاتی مطرح می شود که در ادامه این مطلب به پاسخ هر یک می پردازیم.

کدام نوع دیابت خطرناک است؟ درمان قطعی دیابت نوع دو چیست؟ علائم دیابت نوع 2 چیست؟

دیابت نوع 2

بیماری دیابت نوع دو یک بیماری مزمنی است که در آن بدن قادر به استفاده و ذخیره قند نمی باشد و قند به جای تبدیل به انرژی به جریان خون بازگشته و سبب ایجاد علائم مختلفی می شود. بیشتر غذاهای مصرفی در بدن به قندی به نان گلوکز تبدیل می شود. گلوکز توسط جریان خون به کل سلول های بدن منتقل می گردد. سلول های بدن برای زنده ماندن به گلوکز احتیاج دارند چرا که گلوکز انرژی مورد نیاز بدن را فراهم می کند.

 

فاکتورهای زیادی سبب بروز بیماری دیابت نوع دو می شود که می تواند زندگی فرد را مختل کند. اما با به کاری گیری روش های پیشگیرانه و در صورت ابتلا رعایت برخی موارد می توان به پیشگیری و درمان این بیماری کمک زیادی کرد.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر مهران زمان زاده با شماره 1- 90 70 74 88 -021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

 

عامل بروز دیابت

مهم ترین عاملی که می تواند باعث بروز دیابت شود کالری دریافتی می باشد. کالری با الگوی غذایی ما بسیار مرتبط می باشد و به همین دلیل کنترل و پیشگیری و درمان دیابت با نحوه تغذیه ما و انتخاب نوع خوراکی های ما در ارتباط می باشد. دیابت نوع دو شایع ترین نوع دیابت بین تمام انواع دیابت می باشد.

کاربرد هورمون انسولین در بدن

سلول های بدن به تنهایی قادر به مصرف گلوکز نیستند. انسولین هورمونی است که باعث می شود گلوکز از جریان خون وارد سلول های بدن شود. بدون انسولین سلول های بدن نمی توانند گلوکز را از خون دریافت کنند. زمانی بدن به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند فرد دچار افزایش قند خون یا بیماری دیابت می شود. با افزایش میزان قند در جریان قندخون مشکلات عدیده ای ممکن است در کوتاه مدت یا بلند مدت ایجاد شود.

عوارض افزایش قند خون

  • اختلالات بینایی: افزایش قند خون به همراه فشارخون بالا می تواند سبب ایجاد مشکلات بینایی مانند تاری دید دوبینی و در موارد شدید، کوری شود.
  • اختلالات قلبی: افزایش چربی خون و فشار خون همراه با بیماری دیابت می تواند سبب ایجاد مشکلات قلبی و سکته مغزی شود
  • اختلالات کلیوی: افزایش قند خون سبب ایجاد مشکلات کلیوی و در موارد شدید از دست دادن کلیه ها و دیالیز شود.
  • اختلالات رگ های خونی: دیابت و بالا بودن قند خون با گذشت زمان می تواند به اعصاب یا رگ های خونی آسیب بزند.
  • مشکلات اندام های تحتانی آسیب: عصبی ناشی از دیابت می تواند باعث سوزش بی حسی و سوزن سوزن شدن و یا درد در اندام های تحتانی مانند دست یا پا شود آسیب های پا می تواند به زخم و عفونت نیز منجر شود. موارد جدی حتی منجر به قطع عضو نیز شود.
  • از دیگر عوارض کوتاه مدت دیابت کاهش یا افت قندخون می باشد. علائم و نشانه های کاهش قندخون می توان به علائمی مانند سرگیجه، سردرد، دید تار ، ضعف و خستگی، لرزش، احساس گرسنگی شدید، تعریق، احساس پریشانی، استرس یا اضطراب و تغییرات خلو خو می باشد.
دیابت نوع دو چیست؟

دیابت نوع دو چیست؟

تعریف پیش دیابت

افرادی که دارای قندخون ناشتای بین 100 تا 125 میلی گرم در دسی لیتر و قندخون غیرناشتای 140 تا 200 میلی گرم در دسی لیتر باشند دارای زمینه ابتلا به دیابت یا پیش دیابت هستند.

نقش تغذیه و پیشگیری از چاقی در دوره پیش دیابت

اغلب شواهد معتبر علمی ثابت کرده اند که شاید مهم ترین عامل بروز دیابت، کالری دریافتی می باشد. یعنی اگر فردی در طی روز کل کالری که دریافت می کند بیشتر از نیازش باشد این کالری زیاد می تواند آسیب رسان باشد و اگر به صورت مزمن و مکرر اتفاق بیفتد شانس بروز دیابت را برای افرادی که در مرحله پیش دیابت هستند و یا قندخون آنها بین 100 تا 125 میلی گرم در دسی لیتر است، را افزای می دهد. این افراد باید خیلی بیشتر از افراد عادی نسبت به برنامه غذایی خود حساس باشند و خوراکی هایی را انتخاب کنند که تراکم کالری در واحد وزن آنها پایین است.

پیشگیری از دیابت

یکی از معیارهایی که برای غربالگری و پیشگیری دیابت در ابتدا ارزیابی می شود مقدار وزن و نمایه توده بدن و میزان وزن گیری در سال های مختلف و به طور دقیق تر میزان چربی بدن می باشد زیرا چربی بدن از وزن مستقل می باشد. بنابراین استاندارد واقعی برای ارزیابی چاقی و نهایتا خطر بروز دیابت و بقیه بیماری های متابولیک، در واقع درصد چربی بدن می باشد. در اغلب راهنماهای بالینی که برای دیابت وجود دارد به طور شاخص به این موضوع اشاره شده است.

هدف از درمان دیابت نوع  2

با توجه به عوارض ذکر شده کنترل دیابت درمان و مراقبت از آن یکی از ضروری ترین مسائل برای مبتلایان به دیابت می باشد. هدف اصلی از کنترل یا درمان بیماری دیابت نگهداری میزان قندخون در محدوده طبیعی می باشد. محدوده طبیعی قندخون ناشتا برای بیماران مبتلا به دیابت نوع دو بین 90 تا 130 میلی گرم در دسی لیتر و محدوده طبیعی قند خون دو ساعت بعد از صرف غذا باید کمتر از 180 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

درمان دیابت نوع دو

برای حفظ و نگهداری قند خون در محدوده طبیعی باید از یک رژیم غذایی سالم پیروی کرد و به صورت منظم فعالیت بدنی داشت. در صورت داشتن اضافه وزن باید وزن را کاهش داده و در صورت نیاز به داروهایی که توسط پزشک متخصص تجویز شده را به صورت منظم و به موقع مصرف شود. همچنین باید به صورت مکرر قند خون چک شود. مصرف زیاد آب، ورزش و فعالیت های بدنی می تواند در کنترل بیماری کمک کند. در صورت مشاهده میزان قندخون بیش از 240 باید سریع به مرکز درمانی و پزشک معالج مراجعه شود. اگر سه روز میزان قندخون با مصرف دارو و رعایت رژیم غذایی کاهش پیدا نکرد باید به پزشک متخصص غدد مراجعه کرد.

 

 

 

راه های ارتباطی با دکتر مهران زمان زاده: