روزه داری در بیماران مبتلا به فشار خون بالا

آیا روزه داری در بیماران مبتلا به فشار خون بالا ممنوع است؟ با رعایت چه نکاتی بیماران مبتلا به فشار خون می توانند روزه بگیرند؟ برای اطلاع از پاسخ این پرسش ها مطلب ذیل را بخوانید.

زمانی می گوییم فرد دچار فشار خون بالا است که فشار ماگزیمم در فرد بالغ بالای 14 و فشار مینیمم او از 9 بالاتر باشد.هر کدام از این دو مورد به تنهایی یا هردو باهم افزایش داشته باشند فشار خون بالا تلقی می شوند. به شرط آنکه فشار خون دو بار و در زمان های متفاوت چک شود.

روزه داری در بیماران مبتلا به فشار خون بالا

روزه داری در بیماران مبتلا به فشار خون بالا

پرفشاری خون و روزه داری

پرفشاری خون بیماری است که بدون علامت است و از طریق معاینات دوره ای می توان به آن پی برد. در واقع فشار خون اندازه گیری نیرویی است که بر دیواره سرخرگ ها وارد می شود و در صورت افزایش و یا کاهش آن بایستی توسط پزشک درمان شوند.

فشار خون بیماری مزمنی است که به علت افزایش مقاومت دیواره رگ ها در برابر جریان خون ایجاد می شود که باعث خطر ایست قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلب و کلیه می شود. روزه داری برای بیماران مبتلا به فشار خون متفاوت از سایر افراد عادی است، چرا که تابع شرایط خاصی بوده و ممکن است فشار خون را بالا یا پایین ببرد. اما این به معنی نیست که این بیماران نمی توانند روزه بگیرند. مهم ترین نکته کنترل بیماری پر فشاری خون، توسط پزشک متخصص و تجویز دارو های مناسب برای بیمار و توصیه های لازم به بیمار جهت چگونگی مصرف دارو است.

همین طور رژیم غذایی مناسب و ورزش متناسب با شرایط جسمی برای اینکه فرد بتواند روزه داری توام با سلامتی را داشته باشد، پیشنهاد می شود.

افراد مبتلا به فشار خون زمان افطار و سحر چه مواد غذایی مصرف کنند؟

مصرف هر گونه مواد غذایی برای این بیماران محدودیت ندارد. فقط از غذا های کم نمک استفاده کنند.

علل های پرفشاری خون چیست؟

  • مهم ترین علت مسئله سن است. مطالعاتی که در جوامع بشری انجام شده است بیانگر این است که با افزایش سن درصد مبتلان به فشار خون افزایش می یابد.
  • عدم تحمل گرما
  • گونه های قرمز
  • در هنگام فعالیت سریع خسته می شوند.
  • سردرد پس سری صبحگاهی

این علائم اختصاص به فشار خون ندارند و ممکن است در خیلی از بیماری های دیگر مثل بیماری قلبی و عروقی این علائم هم مشاهده می شود. گاهی اوقات بدن بیمار به فشار خون عادت می کند و زمانی که فشار خون او افزایش می یابد علائمی در او مشاهده نمی شود.

روش های تشخیصی فشار خون

مهم ترین روش تشخیص فشار خون بالا اندازه گیری است. به خصوص در افراد 40 سال به بالا در آقایان و در خانم های بالا ی 50 سال اندازه گیری دوره ای فشار خون مهم است.

بیماری فشار خون مستعد چه بیماری هایی است؟

فشار خون بالا کنترل نشده چندین عارضه دارد:

1-نارسایی قلب

2-سکته قلبی

3-سکته مغزی

4-نارسایی کلیه

5-تنگی شریان های پا

6-نابینایی

شیوع سکته مغزی در افراد دارای فشار خون بالا بیشتر است. به طوری که با کنترل و درمان فشار خون بالا 50 درصد عارضه سکته قلبی کاهش می یابد.

نتیجه گیری

در نتیجه بیمارانی که فشار کنترل شده ای دارند، با رعایت رژیم غذایی، انجام ورزش های مناسب و اجازه پزشک معالج می توانند بدون بروز مشکلی روزه بگیرند.

فشار خون بیماری مزمنی است که به علت افزایش مقاومت دیواره رگ ها در برابر جریان خون ایجاد می شود که باعث خطر ایست قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلب و کلیه می شود.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر مهران زمان زاده با شماره 1- 90 70 74 88 -021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

سایر مقالات مربوط:

 بالا بودن چربی خون

علت کاهش قند خون