علائم پرکاری تیروئید

یکی از بیماری های مربوط به غده تیروئید پرکاری تیروئید می باشد. این غده مهم و حیاتی در قسمت جلوی گردن قرار گرفته است که تمام فعالیت های مربوط به سوخت و ساز و ترشح تمام هورمون های مورد نیاز بدن را بر عهده دارد. پرکاری غده تیروئید بر خلاف کم کاری تیروئید با علائم بسیاری همراه است. به توضیح علائم مربوط به آن در این مقاله پرداخته می شود.

 

یکی از بیماری های مربوط به غده تیروئید پرکاری تیروئید می باشد. این غده مهم و حیاتی در قسمت جلوی گردن قرار گرفته است که تمام فعالیت های مربوط به سوخت و ساز و ترشح تمام هورمون های مورد نیاز بدن را بر عهده دارد.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر مهران زمان زاده با شماره 1- 90 70 74 88 -021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

 

علائم پرکاری تیروئید

  • پرکاری تیروئید علائم مختلفی را می تواند ایجاد کند که مهم ترین این علائم کاهش وزن می باشد یعنی برخلاف مصرف بیش از حد غذا، فرد دچار کاهش وزن شدید می شود.
  • معمولا تمام فعالیت های بدن تسریع می شود یعنی عملکرد قلب افزایش پیدا می کند. تپش قلب، افزایش اشتها ، کاهش
  • یکی دیگر از موارد و مشکلاتی که در اثر افزایش کارکرد تیروئید ایجاد می شود ریزش مو می باشد. بنابراین هم در کم کاری هم در پرکاری تیروئید ریزش مو هم ایجاد می شود.
  • گاهی در اثر پرکاری تیروئید این غده ممکن است بزرگ شود که گواتر نام می گیرد. گاهی گواتر ممکن است بعد از مدتی حالت گرهی شود و بعد از مدتی این گره ها پرکار ، خودمختار و سمی شوند و بدون اینکه نیاز باشد بیش از اندازه هورمون ترشح می کند و علائم پرکاری تیروئید ظاهر می شود.

علائم پرکاری تیروئید در افراد مسن و جوان متفاوت می باشد:

در افراد جوان تر: این علائم در افراد جوانتر بسیار واضح و مشخص می باشد علائم دیگری ممکن است به علائم ذکر شده اضافه شود مانند بی قراری، عصبانیت، لرزش دست ها به دلیل افزایش متابولیسم بدن بیمار و احساس گرما

در افراد مسن:  اما در افراد مسن شرایط فرق می کند. علائم ذکر شده به آهستگی ایجاد می شود. ممکن است بیمار کاهش وزن زیادی داشته باشد، دچار بی قراری باشد یا اختلالات خلق و خو پیدا کند و حوصله دیگران را نداشته باشد و در انزوا به سر ببرد.

بیماری گریوز

فرم دیگری از پرکاری تیروئید هم وجود دارد که بیماری گریوز نام دارد. این بیماران دچار علائم چشمی می شوند. این علائم چشمی به این صورت است که فرد احساس وجود شن ریزه در چشم، قرمزی، سوزش و اذیت چشم ها در برابر نور آفتاب می کند. در فرم های شدید ممکن است چشم ها بیرون زدگی پیدا کند اما در فرم شدیدتر ممکن است پلک ها در حالت خواب به یکدیگر نرسند در نتیجه سطح قرنیه خشک می شود و باعث ایجاد زخم می شود و حتی ممکن است باعث کوری شود و به این دلیل است که فشار زیادی به پشت چشم ایجاد می شود و به عصب بینایی فشار می آورد و باعث کاهش دید این افراد می شود البته در کسانی که سیگار می کشند این عارضه شدیدتر خواهد بود اما خوشبختانه امروزه درمان هایی وجود دارد که از رسیدن به آن مرحله جلوگیری می شود.

علائم پرکاری تیروئید

علائم پرکاری تیروئید

بیماری تیروئیدیت

فرم دیگری از پرکاری تیروئید وجود دارد که تیروئیدیت با یعنی التهاب تیروئید نام دارد. این بیماری معمولا به دنبال سرماخوردگی ایجاد می شود. ویروس سرماخوردگی به سراغ تیروئید می رود و باعث می شود تیروئید تخریب شود و هورمون تیروئید داخل خون ترشح شود و غده تیروئید بسیار دردناک و حساس شود. در این شرایط التهاب تیروئید اتفاق می افتد که درمان بسیار متفاوتی دارد و با داروهایی که توسط پزشک متخصص غدد تجویز می شود بیمار  طی چند ماه بهبود پیدا می کند. گاهی اقات بعد از زایمان هم ممکن است التهاب تیروئید اتفاق بیفتد اما التهاب تیروئیدی ایجاد شده در این شرایط دردناک نیست  معمولا با افسردگی بعد از زایمان اشتباه می شود و معمولا با دارو درمان می شود اما دوره درمان زمان بر است.

 

 

 

راه های ارتباطی با دکتر مهران زمان زاده: