پرکاری تیروئید

تیروئید غده ای است که هورمون تیروکسین و تری یدوتیرونین را به داخل خون ترشح کرده و شکل این غده همانند پروانه است که در بخش جلویی گردن قرار دارد پرکاری تیروئید بیماری شایع مختص به این حوزه بوده که به شرح آن می پردازیم.

هورمون ها

هورمون های تیروکسین و تری یدوتیرونین میزان تولید انرژی و روند شتاب کارها داخل بدن را تحت تاثیر قرار می دهند.

در حالت عادی اندازه ترشح و تولید هورمون ها در تیروئید مناسب و کافی است ؛ هورمون های نام برده سوخت و ساز بدن را تنظیم می کنند و تعیین می کنند که بدن چه میزان از کالری موجود را مصرف کند ، حس گرمای بدن ، وزن شخص و تاثیر گذاری بر ضربان قلب از دیگر کاربرد های این هورمون ها می باشد.

پرکاری-تیروئید

 تیروئید

بیماری پرکاری تیروئید ناشی از رسیدن مقدار زیادی هورمون به بافت های بدن است عموما دلایل مختلفی برای این عارضه وجود دارد ولی در هر حال پرکاری تیروئید علایم مشابهی دارد : بارز ترین این علایم عبارتند از گرم شدن بدن و لاغری و کاهش وزن زیاد که با وجود مصرف زیاد غذا هم این مشکل برطرف نمی شود.

برخی بیماران با چاقی و افزایش وزن مواجه می شوند که دلیل آن بالا رفتن زیاد اشتها می باشد. علایم دیگر پرکاری تیروئید عبارتند از: خستگی زیاد بیمار ، مشکلات خواب ، لرزش دست ها ، تند شدن یا به هم ریختگی تپش قلب و ناراحتی های روانی بیمار.

در مواردی که پرکاری تیروئید شدت بگیرد گاه شاهد تنفس کوتاه بیمار ، ضعف در عضلات و درد سینه هستیم در موارد حاد تر ممکن است نارسایی قلب ، سکته ، خارش و استفراغ بروز کنند.

دلایل بروز بیماری پرکاری تیروئید

– فعالیت زیاد نسج تیروئید و ساخت هورمون ها به مقدار بیش از حد نیاز بدن که به این وضعیت بیمار گریوز و گواتر سمی نیز می گویند.

– مصرف دارو هایی محتوی مقادیر بالای ید که باعث بروز اختلال در ساخت هورمون می شود.

– بالا رفتن فعالیت برخی توده های تیروئیدی. چنانچه تعداد توده یک عدد باشد ، به این حالت گره سمی خودکار می گویند. و لی در صورتی که چند توده فعالیت زیاد  داشته باشند، حالت گواتر سمی چند توده ای داریم.

– تیروئیدیت یا التهاب غده تیروئید باعث پرکاری تیروئید یا آزادسازی هورمون های ذخیره شده می شود که چندین ماه یا چند هفته زمان بر است.

– همچنین صرف زیاد هورمون تیروئید باعث بروز بیماری پرکاری تیروئید خواهد شد.

نشانه های پرکاری تیروئید

– گواتر و بزرگی گلو

– ریزش مو

– ضخامت پوست در ساق پا

– کاهش میزان خونریزی در قائدگی و به هم ریختن تاریخ آن

– لرزش دست

– بالا رفتن کم فشار خون

– تحریک پذیری فرد

– بالا رفتن میزان ضربان قلب

– افزایش میزان عرق

– ضعیف شدن ماهیچه های شانه ، ران ، لگن

– در حالی که حجم وعده های غذایی متناسب است ، کم شدن وزن بدن

– منفصل شدن ناخن از بافت زیرین خود

– ورم در سر انگشتان

– ضخامت پوست دچار تغییر شود

– برجستگی چشم ها

– ضخیم شدن پوست در جلوی استخوان ساق پا

برای رفع این نشانه ها لازم است پرکاری تیروئید درمان شود اما برخی از آنها نیازمند درمان مخصوص خود هستند.

 با تشکر مدیریت سایت دکتر مهران زمان زاده متخصص غدد و بیماری های داخلی.