چاقی و دیابت

اگر شما چاق و به دیابت نوع دو مبتلا هستید ، بدانید تنها نیستید . در سال های اخیر نرخ چاقی و دیابت نوع دوم افزایش بسیار بالایی داشته است . امروزه تعداد افراد چاق و مبتلا به دیابت به حدی است که پزشکان آن را بیماری های همه گیر ( اپیدمیک ) می خوانند . در این مقاله قصد داریم به ارتباط بین وزن بدن و دیابت و راههای ایجاد تغییر در رویه مصرف مواد غذایی و فعالیت بدنی برای کاهش وزن با پیشگیری از دیابت نوع دوم بپردازیم .

چاقی-و-دیابت

چاقی-و-دیابت

دیابت نوع دو

دیابت به معنای میزان بیش از اندازه قند خون . زمانی که ما غذا می خوریم بخصوص غذاهایی که کربوهیدرات بالایی دارد مانند غلات ، میوه ها ، سبزیجات ، شیر ، شیرینی ها و اسنک ها که بخش اعظم آنها به قندی به نام گلوکز تبدیل می شود که وارد جریان خون می شود . به طور عادی به کمک انسولین ( هورمونی که لوزالمعده ترشح می کند ) از راه جریان خون به داخل سلول ها منتقل می شود تا انرژی سلول ها تامین گردد . اگر لوزالمعده میزان انسولین کافی تولید نکند و یا بدن به خوبی نسبت به انسولین موجود در خود واکنش نشان ندهد ، قند در خون جمع می شود . وقتی سطح قند خون به حد شناسایی برسد ، شخص به دیابت نوع دو مبتلا می شود .

در طول زمان قند خون بالا ممکن است به ارگان ها ، عصب ها و رگ های خونی آسیب برساند .

عوارض دیابت نوع دو

داشتن دیابت نوع دو باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های جدی دیگر نیز می شود . از جمله :

  • حمله قلبی یا سکته
  • بیماری های کلیوی یا نارسایی کلیه
  • قطع عضو

نوجوانان و کودکانی که به دیابت نوع دو مبتلا هستند به دلیل چاقی و کم تحرکی به این بیماری دچار شده اند .دکتر مهران زمان زاده متخصص غدد و دیابت است که با استفاده از روش های تشخیصی و درمانی مجهز ، به بررسی بیماری ها می پردازد .برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با شماره 1- 90 70 74 88 -021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

رابطه چاقی و دیابت

در برخی افراد میزان سطح قند خون بالاتر از سطح نرمال است اما نه به اندازه ای که دیابت قلمداد شود . به این شرایط پیش دیابت می گویند . بسیاری از افراد دارای پیش دیابت در عرض چند سال به دیابت نوع دوم کامل مبتلا می شوند . اما انجام ورزش و انجام فعالیت های فیزیکی می تواند باعث جلوگیری از تبدیل شدن پیش دیابت به دیابت شود .

هم اکنون 8 میلیون بیمار دیابتی در کشور ما وجود دارد که نیمی از آنها نمی دانند دیابتی هستند . اگرچه ارث در این بیماری نقش دارد . اما بیشتر به نوع سبک زندگی افراد بستگی دارد . یک چهارم از جمعیت کشور ما از افزایش چربی خون رنج می برند و 30% هم فشار خون دارند . عوامل ایجاد کننده دیابت در کشور ما مانند چاقی در حال افزایش است . مقدار طبیعی قند خون 70 تا 110 می باشد که در بیماری دیابت از عدد 120 بالاتر می رود . جالب است بدانید این بیماری ریشه در کودکی ما دارد.

نوجوانان و کودکانی که به دیابت نوع دو مبتلا هستند به دلیل چاقی و کم تحرکی به این بیماری دچار شده اند .

علائم اولیه دیابت

  • تشنگی
  • پرنوشی
  • تکرر ادرار
  • اختلالات بینایی

که این علائم اولیه دیابت است که در نهایت ممکن است در اثر عفونت منجر به قطع عضو می شود . بنابراین این بیماری را جدی بگیرید.

مطالب مرتبط با این مقاله :

کنترل دیابت 

انسولین بهتر است یا دارو 

عوارض دیابت 

درمان دیابت نوع یک