کوتاهی قد

اندازه قد به چه عواملی بستگی دارد؟ آیا امکان این وجود دارد که بعد از یک سن مشخص بازهم قد خود را افزایش داد؟ آیا دارویی جهت افزایش قد وجود دارد؟

یکی از شایع ترین علل مراجعه کودکان و نوجوانان به متخصیصن غدد، کوتاهی قد می باشد. استفاده از داروهای شیمیایی نامعتبر و استفاده از راه هایی مانند امواج لیزری هیچ تاثیری در افزایش قد نخواهد داشت. صفحات غضروفی استخوان های دختر خانم ها از سن 15 تا 17 سالگی و آقا پسرها از سن 16 تا 18 سالگی بسته می شود و بعد از این سن امکان افزایش قد در آنها وجود ندارد.

سن شروع ترشح هورمون رشد در بدن

به طور کلی از هفته چهارم تا ششم بارداری بدن شروع به ترشح هورمون رشد به مقدار کم می کند و زمانی که جنین به دنیا آید تا حدود 1 سالگی هم هورمون رشد معمولا تاثیر زیادی در رشدش ندارد اما بعد از یک سالگی کم کم هورمون رشد شروع به ترشح می کند و قد به آرامی رشد می کند. هورمون رشدی که بعد از 1 سالگی ترشح می شود باعث می شود رشد کودک افزایش پیدا کند و به حد طبیعی خود برسد. معمولا تا سن بلوغ هم رشد در دختران و پسران صورت می گیرد و حداکثر رشد در سن بلوغ می باشد. زمانی که بلوغ کامل شد معمولا رشد متوقف می شود.

 

یکی از شایع ترین علل مراجعه کودکان و نوجوانان به متخصیصن غدد، کوتاهی قد می باشد. استفاده از داروهای شیمیایی نامعتبر و استفاده از راه هایی مانند امواج لیزری هیچ تاثیری در افزایش قد نخواهد داشت.

برای مشاوره و تعیین وقت قبلی با دکتر مهران زمان زاده با شماره 1- 90 70 74 88 -021 تماس بگیرید یا به آدرس اینستاگرام مراجعه کنید.

 

 

عوامل کاهش هورمون رشد

  • بیماری های مزمن کلیه ،گوارش، بیماری های مادرزادی قلبی و بیماری های مزمن غدد مانند کم کاری تیروئید
  • کمبود ویتامین هایی مانند ویتامین D، کمبود برخی املاح مانند کلسیم، فسفر، منیزیم و روی
  • تغذیه مناسب در ارتباط با رشد بسیار اهمیت دارد.
  • بیماری های روانی مانند محرومیت از مادر برای کودکانی که پدر و مادر آنها از هم جدا هستند می تواند بر رشد آنها اثر بگذارد و کوتاهی قد را ایجاد کند.

تشخیص کوتاهی قد

معمولا جهت تشخیص میزان قد، پزشک معالج با اندازه گیری قد و وزن کودک و مطابقت با یک منحنی خاص نسبت به این مسله اقدام می کند. در حالت طبیعی نسبت قد و وزن باید با سن مربوطه تطابق داشته باشد.

اقدامات لازم بعد از تشخیص کوتاهی قد

آزمایشات کلی در ارتباط با میزان خون و آزمایشات هورمونی در رابطه با میزان ترشح هورمون تیروئید و کارکرد هیپوفیز که وظیفه ترشح هورمون رشد را بر عهده دارد در نظر گرفته می شود و تهیه یک عکس از مچ دست چپ که از طریق آن سن استخوانی کودک مشخص می شود. بعد از اینکه علت دقیق کوتاهی قد مشخص شد باید درمان متناسب با کوتاهی قد آغاز شود. مصرف داروهای هورمونی در کوتاهی قدی که وابسته به ژنتیک است هیچ تاثیری در افزایش قد ندارد.

کوتاهی قد

کوتاهی قد

درمان کوتاهی قد

در آخر اگر پزشک متوجه شود دلیل کوتاهی قد کمبود هورمون رشد است باید تزریق هورمون رشد صورت گیرد. تزریق این هورمون ظرف چند هفته و چند ماه تاثیر ندارد. دوره درمان بیمار با تزریق هورمون رشد نسبتا طولانی است و شاید تا نزدیک سن بلوغ نیز برسد.

نتیجه گیری

پدر و مادرانی که نگران اندازه قد فرزندان خود هستند باید بدانند که وجود برخی از بیماری ها تغذیه و برخی از عوامل ژنیتیکی در اندازه قد کودکان خود تاثیر بسیار زیادی دارد اما اگر تمایل به داشتن فرزندانی قد بلند باشند قبل از اینکه به سن نوجوانی برسند یعنی در زمان طفولیت جهت درمان به یک پزشک متخصص غدد پرسه درمانی را آغاز کنند. همپنین پدر و مادرانی که خود قد بلندی ندارند و کوتاه قد محسوب می شوند نباید انتظار این را نداشته باشند که فرزندانی قد بلند داشته باشند.

 

با تشکر مدیریت سایت دکتر مهران زمان زاده متخصص بیماری های داخلی و غدد

 

 

مقالات مرتبط با این مطلب: