کیست تخمدان

در دوران جنینی هر دختری حدود 7 میلیون تخمک در درون تخمدان جنین ایجاد می شود که در هنگام تولید این میزان به 3.5 میلیون می رسد .این تخمک ها در دوران بلوغ رشد می کنند و در زمان بلوغ و دوره قاعدگی یک تخمک حرکت می کند و به جدار تخمدان می رسد و آزاد می شود.
در طول این چند سال ممکن است بر اثر عوامل مختلفی این تخمک ها مایع جذب کنند و متورم می شوند که به آن کیست می گویند.
در ابتدای هر چرخه قاعدگی 13 الی 20 فولیکول که به طور نارس و از دوران جنینی هستند تحت تاثیر هورمونی به نام FSH شروع به رشد می کنند و به فولیکولهای رسیده و ثانویه تبدیل می شوند. باید توجه شود که این فولیکولهای رشد کرده کیست محسوب نمی شوند.
همچنین باید توجه شود که کیست تخمدان با تخمدان پلی کیستیک متفاوت می باشد.
کیست زمانی است که فولیکول ثانویه مایع جمع کند و باعث شود اندازه آن بزرگ تر از میزان نرمال شود.

کیست تخمدان

کیست تخمدان بيماري نيست و يکي از خواص طبيعی تخمدان است که کیست بسازد.
تخمدان ها که در بدن 2 عدد می باشد در هر ماه يک فوليکول غالب که شبيه کیست است می سازند که به آن به غلط کیست می گویند. این فولیکول زمانی کیست حقیقی نامیده می شود که اندازه آن به بیش از 3-4 سانتی متربرسد ولی اگر اندازه کمتر از ین میزان باشد کیست محسوب نمی شود و طبیعی است.

انواع کیست

کیست ها به دو دسته تقسیم بندی می شوند
کیست ها خوش خیم: این کیست ها، کیست های هورمونی هستند که خیلی خانمها آن را در طول زندگی تجربه می کنند. این کیست ها قابل کنترل ودرمان می باشند ودر اکثرموارد به درمان دارویی پاسخ می دهند.
این کیست ها در 90% موارد به درمان به خوبی جواب می دهند.
کیست های بدخیم: دسته دیگری از کیست هی تخمدان هستند که بیشتر در خانمهای جوان به وجود می آیند و به یست هی آندومتریوز معروفند که خطرناکند و حتی می توانند منجر به نازایی شوند.
از کیست های دیگر که می توانند مشکلات جدی در زنان ایجاد کنند می توان به کیست های درموئید یا خونی یا کیست های پاره شونده اشاره کرد. این کیست ها در واقع می توانند نوعی تومور تخمدان محسوب شوند که مربوط به قشر تخمدان هستند. این کیستها غیر طبیعی بوده و علائمی چون خونریزی و پرمویی و کلفتی صدا در فرد ایجاد می کنند.البته این کیست شیوع زیادی ندارد و بسیار کم در افراد بروزمی کند. این کیست ها با داروها درمان نمی شوند و در بیشتر موارد نیاز به جراحی پیدا می کنند.
کیست ها ی بدخیم در هرسنی ممکن است بروز کنند ولی مشاهده شده در افرادی که سنشان زیاد می شود احتمال بروز کیست بدخیم بیشتر است.
در واقع می توان گفت سن نقش اساسی در ایجاد کیست دارد. کیست های خوش خیم بیشتر در خانم های جوانی و در محدوده سنی 20 الی 30 سال برزمی کند و کیست های بدخیم بیشتردرافراد بالای 40 سال.
از علائم وجود کیست تخمدان درد مبهم در زیر شکم می باشد که باید جدی گرفته شود.البته ممکن است در برخی موارد کیست هیچ علامتی نداشته و تنها با معاینات و سونوگرافی تشخیص داده شود.
از علائم دیگر کیست که تقریبا شایع می باشد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • – لکه بينی
  • – خون ريزی های نامنظم در دوره قاعدگی
  • – دردهای زير دل
  • – اختلالات زماني قاعدگی

کیست های بدخيم با علائم زیر مشاهده می شود:

  • – اندازه کیست ها بيش از ۵ سانتي متر
  • – داخل کیست ها خالي نیست و توپر است و جوانه دارد
  • – در سونوگرافي، کیست سطح ناصافي دارد که اين مورد نشان دهنده بدخيم بودن آن است
  • – کیست به سرعت بزرگ می شود و در نتيجه بزرگ شدن شکم همراه آن دیده می شود.